Logo
  • DONALD
  • SYTUACJA NA RYNKU ŚWIŃ JEST TAK ZŁA, ŻE WIEPRZOWINA NIE TYLKO DROŻEJE, ALE TEŻ CZĘSTO JEST SPROWADZANA Z NIEMIEC

Sytuacja na rynku świń jest tak zła, że wieprzowina nie tylko drożeje, ale też często jest sprowadzana z Niemiec

06.02.2023, 09:15
Według danych
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
w ostatnich latach zniknęło nawet 240 tysięcy gospodarstw
produkujących świnie
. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku z Polski zniknęło ponad 3 tysiące stad, czyli około ponad pół miliona świń.
Dla porównania w 2010 roku świnie produkowało nawet blisko 400 tysięcy gospodarstw. Obecnie zostało ok.
57 tysięcy
. W czerwcu pogłowie świń w naszym kraju było najniższe od 70 lat.
Z rynku zniknęli przede wszystkim
mali producenci:
-
Tak wielkiego kryzysu z produkcją świń
w Polsce, jak ten, z którym zmagamy się w ciągu ostatnich trzech lat,
jeszcze nie było.
Gospodarstwa utrzymujące produkcję świń upadają. Zniknęły przede wszystkim mali producenci, którzy nie byli w stanie poradzić sobie z kosztami produkcji i bioasekuracją. Prawdą jest, że produkcja wieprzowa maleje w całej Unii Europejskiej, jednak w Polsce spadek jest największy - mówi Bussines Insiderowi Aleksander Dargiewicz, prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
- Liczba gospodarstw z trzodą chlewną dalej będzie spadać. Ponad 80 proc. gospodarstw utrzymujących świnie w Polsce ma pogłowie mniejsze niż 100 sztuk. W długim okresie taka skala produkcji nie jest w stanie zapewnić rentowności. Import będzie zatem rósł, a samowystarczalność Polski w produkcji wieprzowiny będzie spadać - mówi  w rozmowie z serwisem Jakub Olipra.
Dobrą wiadomością dla producentów, a złą dla konsumentów jest to, że ceny skupu żywca wieprzowego rosną i wynoszą ok. 7,31 zł za kg. Jest to kwota o 64 proc. wyższa niż rok wcześniej.
- Głównym powodem obecnego wzrostu cen skupu żywca wieprzowego jest niska produkcja i wysokie koszty, jakie ponoszą zarówno rolnicy, jak i przetwórcy. Zapasy w chłodniach są niewielkie, bo przez drogą energię znacznie ograniczono ich pracę. To sprawia, że gdy zapotrzebowanie sezonowo wzrośnie, to samo stanie się z cenami - tłumaczy Dargiewicz.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że wyższe ceny żywca to zbyt mało, by poprawić sytuację branży. Ta miała zostać wyniszczona przede wszystkim
afrykański pomór świń
, którego skutki widoczne są nawet teraz. Żeby pomóc branży konieczne jest zastosowanie rozwiązań systemowych:
- Sam ASF ustępuje, ale liczba gospodarstw utrzymujących świnie spada, a nowych inwestycji brakuje. Rząd stosuje doraźne mechanizmy pomocy, lecz konieczne są działania systemowe. Rezygnacja z zakazu stosowania śruty sojowej GMO znacznie poprawiłaby nastroje inwestycyjne. W dodatku postępowania budowlane w przypadku chęci stawiania nowych budynków trwają nawet pięć lat. Przy dzisiejszej inflacji taki czas całkowicie wywraca jakiekolwiek plany - dodaje Dargiewicz.
Co istotne, Polska od lat
importuje wieprzowinę z innych państw
. W 2021 roku nadwyżka importu mięsa wieprzowego nad eksportem wyniosła 312 tys. ton. Eksperci uważają, że tendencja ta będzie się pogłębiać i o typowo polską wieprzowinę będzie coraz trudniej:
- Będziemy coraz bardziej uzależniać się od importu. Już teraz jesteśmy też uzależnieni od importu prosiąt z Danii, bo Polska nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej skali produkcji. Jeśli sytuacja się nie poprawi, to już
niebawem polski schabowy będzie rarytasem, a wieprzowina dostępna dla bogatych
. Zagości u nas mięso z Niemiec, Danii, Hiszpanii czy Holandii, czyli od największych w Europie producentów -  uważa Aleksander Dargiewicz.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA