Logo
  • DONALD
  • NA RADZIE KRAJOWEJ PO JAK NA ZEBRANIU PARTII RAZEM: POSTULATY 20% PODWYŻKI DLA BUDŻETÓWKI I WSPARCIA DLA ZADŁUŻONYCH

Na Radzie Krajowej PO jak na zebraniu partii Razem: postulaty 20% podwyżki dla budżetówki i wsparcia dla zadłużonych

14.04.2022, 06:00
W środę odbyło się spotkanie
Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej
, podczas którego zaprezentowano
"pakiet ratunkowy dla polskich rodzin"
. Wśród postulatów Platformy są ochrona przed wzrostem rat kredytów, 20-procentowe podwyżki dla pracowników sfery budżetowej oraz "obligacje antyinflacyjne". 
Do członków PO przemawiał
Donald Tusk
, podkreślając, że Polacy mierzą się obecnie z wieloma problemami. 
- Zaraza, wciąż pamiętamy, że konsekwencje pandemii były najtragiczniejsze w Polsce. Drożyzna w skali nieznanej w Polsce od ćwierćwiecza. Fala uchodźców, wojna i jej konsekwencje dla Polski. My z tego musimy wyjść. Musimy wyjść z tego mroku zjednoczeni, silniejsi niż kiedykolwiek - mówił Tusk. 
- Naszym zadaniem jest wyprowadzenie Polski z tego trudnego i groźnego okresu w naszej historii - pandemii, drożyzny i skutków wojny w Ukrainie.
Tusk mówił, że szczególnego wsparcia potrzebują teraz pracownicy budżetówki, którzy zarabiają mało. Przypomniał, że już jakiś czas temu PO postulowało dla nich
20% podwyżki
. Apelował również do posłów, aby przyjęli poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela. Dzięki nim średnie wynagrodzenie nauczycieli miałoby zostać zwiększone o 20%, a subwencja oświatowa - o 10 miliardów złotych, a nie jak uchwalił Sejm - kolejno o 4,4% i 1,67 miliarda złotych.
- Panie premierze Morawiecki kończy się nieodwołanie czas, kiedy
dla was są sztaby złota, a dla ludzi jest miska ryżu
- mówił Tusk. 
Dalej Tusk mówił o potrzebie
pomocy dla kredytobiorców
. Jak podkreślał, mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej tempem podwyżek stóp procentowych, co zwiększa poziom obciążeń kredytowych polskich rodzin.
- Chciałbym zobowiązać parlamentarzystki i parlamentarzystów PO do niezwłocznego złożenia rozwiązań legislacyjnych w sprawie wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych, których miesięczne obciążenie ratą kredytu dramatycznie wzrosło z powodu fatalnej polityki rządu i banku centralnego. Efektem tej legislacji powinno być ustalenie tej
maksymalnej raty kredytu na poziomie nie wyższym niż w grudniu 2021 roku
- mówił Tusk.
Ostatnim pomysłem PO jest projekt "emisji
dwuletnich obligacji
, których oprocentowanie będzie odpowiadało inflacji w okresie od momentu zakupu obligacji do momentu przedstawienia ich do wykupu".
- Wykup tych obligacji będzie możliwy w dowolnym momencie, limit dla każdego obywatela, bo tu nie chodzi o milionerów, będzie wynosił 50 tysięcy złotych - tłumaczył. 
Rada Krajowa PO przyjęła odpowiednie uchwały, które zobowiązują parlamentarzystów partii do złożenia projektów legislacyjnych dotyczących wszystkich trzech punków "pakietu ratunkowego". 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://twitter.com/Platforma_org/status/1514172052114231304?s=20&t=Th7QqiRUVVkGBqFqnqUUmQhttps://twitter.com/Platforma_org/status/1514172052114231304?s=20&t=Th7QqiRUVVkGBqFqnqUUmQ
2. https://twitter.com/Platforma_org/status/1514171258497380354?s=20&t=Th7QqiRUVVkGBqFqnqUUmQhttps://twitter.com/Platforma_org/status/1514171258497380354?s=20&t=Th7QqiRUVVkGBqFqnqUUmQ
Pokaż więcej (5)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA