
fot. East News
Pod koniec kwietnia w
Biebrzańskim Parku Narodowym
doszło do
pożaru
. Pożar trwał 11 dni i objął około 450 hektarów, z czego faktycznie zniszczonych zostało aż 185 hektarów. Znaczna część terenów pochłoniętych ogniem to obszary bardzo cenne przyrodniczo.
Eksperci alarmują, że obecnie
sytuacja hydrologiczna w całej Polsce nie jest najlepsza
. Jeszcze przed majówką wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, pytany o możliwość
zamykania lasów podczas majówki
w związku z potencjalnym wysokim zagrożeniem pożarowym stwierdził, że taka sytuacja jest możliwa, ponieważ susza mocno daje się we znaki. Ostatecznie
udało się jednak uniknąć
zamknięcia lasów.
Leśnicy apelują jednak by zachować ostrożność podczas leśnych spacerów i wycieczek. Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, Tomasz Maćkowiak, przypomniał, że korzystając z wolnych i ciepłych dni, nie należy zapominać o
bezpieczeństwie i stosowaniu się do zasad panujących w lasach
. Leśnik przypomniał także, że ogniska można rozpalać wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego.
- Niestety, w ostatnich latach - jak wspólnie ze strażakami ustaliliśmy - jedną z głównych przyczyn pożarów było używanie w lasach
tzw. małych grillów tackowych
. Dlatego bardzo prosimy o ich nieużywanie na terenach leśnych - zaznaczył.
Wskazał też na kary, które mogą dotknąć osoby, które złamią przepisy:
- Zgodnie z art. 82 kodeksu wykroczeń, strażnicy leśni mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł, a w skrajnych przypadkach przewidziana jest również kara aresztu - zaakcentował.
- Z kolei za spowodowanie pożaru lasu, zgodnie z art. 163 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Tego rodzaju czyn traktowany jest jako przestępstwo o dużych rozmiarach, stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia - dodał.
Maćkowiak podkreślił, że podczas trzeciego, najwyższego, stopnia zagrożenia pożarowego wilgotność ściółki leśnej może być porównywalna z wilgotnością kartki papieru, dlatego też każda iskra może wywołać pożar.
W tym roku w marcu na terenie RDLP w Poznaniu odnotowaliśmy trzykrotnie więcej pożarów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Również w kwietniu liczba pożarów jest wyższa niż w tym samym czasie rok temu - dodał.
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przypomniał, że od 29 kwietnia do 9 maja straż leśna wspólnie z policją prowadzi
akcję "Majówka 25" na terenach nadleśnictw:
- Działania o charakterze kontrolno-prewencyjnym mają na celu przede wszystkim zapewnienie społeczeństwu bezpiecznego korzystania z lasów oraz ochronę zasobów przyrodniczych. W ramach akcji funkcjonariusze będą również egzekwować od osób przebywających na terenach leśnych przestrzeganie obowiązujących przepisów - wskazał Tomasz Maćkowiak.
- Strażnicy leśni stanowczo będą reagować na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, zarówno na terenach leśnych, jak i w ich bezpośrednim sąsiedztwie - w odległości do 100 metrów od granicy lasu - przekazał.
- Lasy Państwowe należą do europejskiej czołówki pod względem zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dzięki wspólnym wysiłkom leśników i strażaków możemy skutecznie chronić nasze lasy przed ogniem - niech ta majówka będzie bezpieczna dla ludzi i natury - zaapelował rzecznik RDLP w Poznaniu.