Logo
  • DONALD
  • ROSJA I BIAŁORUŚ OŚWIADCZYŁY OFICJALNIE, ŻE DĄŻĄ DO UTWORZENIA PAŃSTWA ZWIĄZKOWEGO

Rosja i Białoruś oświadczyły oficjalnie, że dążą do utworzenia państwa związkowego

18.05.2023, 07:45
Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Białorusi wydali wspólne oświadczenie w sprawie "wspólnych priorytetów polityki zagranicznej". Jak czytamy na Telegramie, oba kraje dążą w kierunku
utworzenia państwa związkowego
, "w którym kształtują się wspólne przestrzenie gospodarki, energetyki, finansów, obrony i bezpieczeństwa, migracji, współpracy humanitarnej, równych praw i wolności obywateli".
Rosja i Białoruś wspólnie potępiły działania państw zachodnich "mające na celu podsycanie i
przedłużanie kryzysu ukraińskiego
" oraz potwierdziły "zaangażowanie w przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, w tym suwerennej równości państw i nieingerencji w ich sprawy wewnętrzne".
W komunikacie zaznaczono, że kraje odnotowują "kluczową rolę Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w zapewnianiu bezpieczeństwa i stabilności w regionie", a także wskazują na znaczenie
promowania języka rosyjskiego
oraz popierają utworzenie niezależnej międzynarodowej organizacji języka rosyjskiego.
Nie zabrakło krytyki "destruktywnych" ideologii z Zachodu, które zagrażają tradycyjnym wartościom. Kraje chcą również wzmocnić współpracę z krajami azjatyckimi, afrykańskimi, Ameryką Południową "i ich stowarzyszeniami regionalnymi".
"Rosja i Białoruś będą nadal współpracować w celu rozwijania stosunków sojuszu i partnerstwa strategicznego, tworzenia warunków dla głębszej integracji sojuszniczej i współpracy na arenie międzynarodowej w celu promowania naszych wspólnych priorytetów" - podkreślono.
Przypomnijmy, że Aleksander Łukaszenka spotkał się ostatnio z Xi Jinpingiem w Chinach. Przywódcy podpisali pakiet 16 dokumentów dotyczących rozwijania współpracy. Wśród nich znalazły się m.in. strategia wspólnego białorusko-chińskiego rozwoju przemysłowego, dokument o białorusko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej na lata 2023-2024 oraz memorandum o wspólnych projektach z wykorzystaniem chińskich pożyczek państwowych.
Jak analizuje amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW), dokumenty mają
ułatwić Kremlowi omijanie zachodnich sankcji
poprzez kierowanie pomocy dla Rosji przez Białoruś. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA