Logo
  • DONALD
  • POLSKA AKADEMIA KOSMICZNA PLANUJE BUDOWĘ OBSERWATORIUM KOSMICZNEGO W BIESZCZADACH

Polska Akademia Kosmiczna planuje budowę obserwatorium kosmicznego w Bieszczadach

25.04.2022, 07:45
21 kwietnia Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zawarła porozumienie, które zapowiada
budowę obserwatorium przestrzeni kosmicznej w Bieszczadach
. Dokumenty podpisali prof. Grzegorz Wrochna, który pełni rolę prezesa POLSA oraz rektor Politechniki Rzeszowkiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Obiekt ma powstać na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, około 13 kilometrów na południowy wschód od Sanoka. Polska Agencja Kosmiczna zapewni przeprowadzenie prac budowlanych oraz instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji.
Obserwacje będą skupiały się na
wyszukiwaniu i śledzeniu sztucznych satelitów orbitujących wokół naszej planety
.
- Nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską pozwoli na szersze jego wykorzystanie. W szczególności umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych - mówił prof. Wrochna. 
Prezes POLSA podkreślił, że takie działania są niezbędne, żeby
utrzymać bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej
przy stale rosnącej liczbie satelitów. 
Bezpieczeństwo kosmiczne to priorytet Polskiej Agencji Kosmicznej. Naukowcy aktualnie pozyskują dane głównie w postaci pomiarów astrometrycznych. 
Obserwatorium ma pozwolić również na
testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych
czy realizację projektów przy współpracy z innymi instytucjami w Polsce. Rozmowy dotyczące budowy obiektu między Polską Agencją Kosmiczną i Politechniką Rzeszowską były prowadzone od października 2020 roku.
- To ambitne przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać infrastrukturę i potencjał badawczo-naukowy pracowników Politechniki Rzeszowskiej, którzy od wielu lat specjalizują się m.in. w tematyce lotniczej i kosmicznej. Mamy doświadczenie, mamy ludzi i odpowiednie zaplecze, aby temu sprostać - stwierdził inż. Koszelnik.
Przy wyborze miejsca pod budowę obserwatorium brano pod uwagę takie przeszkody w obserwacjach jak zanieczyszczenia światłem czy przejrzystość atmosfery.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA