Logo
  • DONALD
  • DRUGI PO HERMASZEWSKIM POLAK WYBIERA SIĘ KOSMOS, NAZYWA SIĘ SŁAWOSZ UZNAŃSKI I NIE MOŻE SIĘ DOCZEKAĆ

Drugi po Hermaszewskim Polak wybiera się kosmos, nazywa się Sławosz Uznański i nie może się doczekać

29.06.2023, 08:20
Centrum GovTech
, czyli międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów poinformował, że
drugi Polak poleci w kosmos
. Będzie nim
Sławosz Uznański
. Polak weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
"Czekaliśmy na ten moment
45 lat!
Po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego, jako drugi Polak, Sławosz Uznański - członek korpusu rezerwowego ESA - European Space Agency poleci w kosmos.
Serdecznie gratulujemy i nie możemy się doczekać relacji ze startu!
" - podało na Twitterze w środę późnym wieczorem Centrum GovTech.
Uznański już w listopadzie zeszłego roku został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy rezerwowej wraz z 11 innymi osobami. Polakowi udało się pokonać 22 tysiące kandydatów z całej Europy.
W trakcie rekrutacji przechodzili oni testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Oprócz tego wszyscy poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.
Sławosz Uznański w 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji. Jest on autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów w czasopismach naukowych. Obecnie pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie, gdzie jest operatorem Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Oprócz tego zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. Bez wątpienia dało mu to przewagę nad innymi konkurentami biorącymi udział w rekrutacji.
W maju jeszcze przed zapadnięciem decyzji Uznański zapewniał na antenie RMF24, że psychicznie przygotowywał się do tej sytuacji:
- Myślę, że ten kosmos mi towarzyszył przez wiele lat, jak również mam nadzieję, że na treningu dla astronautów, który będzie mi dany i będę mógł nauczyć się i systemów kontroli rakiety, i systemu podtrzymania życia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak ich użyć i jak być bezpieczny w takiej sytuacji - podkreślił wtedy gość internetowanego radia RMF24.
AKTUALIZACJA
:
W czwartek po południu wpis Centrum GovTech zniknął z Twittera, a oświadczenie w sprawie przekazała mediom Europejska Agencja Kosmiczna. Wynika z niego, że lot Uznańskiego jeszcze nie jest pewny.
"Polska i ESA rozważają możliwości umożliwienia lotu Sławoszowi Uznańskiemu. Szczegóły zostaną przekazane dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, w tym z międzynarodowymi partnerami ISS" - czytamy w komunikacie ESA cytowanym przez Tech WP.
Głos zabrał również minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który wyjaśnił, że trwają negocjacje w sprawie.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA