Logo
  • DONALD
  • SHENZEN: NA DACHACH BUDYNKÓW POWSTAŁ KILOMETROWY MIEJSKI PARK Z KORTAMI TENISOWYMI I BOISKAMI

Shenzen: na dachach budynków powstał kilometrowy miejski park z kortami tenisowymi i boiskami

04.12.2021, 18:13
fot. BAI Yu, materiały prasowe
W chińskim
Shenzen
otwarto właśnie pierwszy miejski park stworzony na
dachach
budynków.
Sky Park
ma ponad kilometr długości i stworzony został przede wszystkim z myślą o uprawiających sporty. Władze miasta zapowiadają, że to nie ostatni tego typu projekt. 
Skypark ma
1,2 km długości
i od 50 do 70 m szerokości. Powstał na dachach zajezdni metra i dużego terminalu przesiadkowego, będącego ważnym węzłem dla mieszkańców miasta. Głównym celem projektu było wykorzystanie niewykorzystanej powierzchni dachu i stworzenie miejsca przydatnego lokalnej społeczności. 
Skypark powstał z inicjatywy lokalnych władz, które próbowały pogodzić
kilka celów.
Po pierwsze park ma pomóc w poprawie jakości lekcji wychowania fizycznego w szkołach. Po drugie - służyć mieszkańcom, którzy potrzebują więcej miejsca na sport i rekreację. Po trzecie park ma być wykorzystywany do organizacji profesjonalnych zawodów sportowych z udziałem publiczności. 
Park składa się z kilku obiektów sportowych połączonych z parkiem rekreacyjnym. Na
73 tysiącach metrów kwadratowych
zaprojektowano zarówno strefy otwarte, jak i zamknięte przeznaczone do uprawiania konkretnych sportów. W parku znalazło się m.in. 5 kortów tenisowych, 6 boisk do koszykówki, 2 boiska do siatkówki, kolejne 2 dodatkowe boiska, boisko do piłki nożnej i kilka bieżni o różnej długości. Poza tym nie brakuje terenów zielonych, a także infrastruktury, w tym widowni czy szatni. Całość przecinają trzy ścieżki: piesza, rekreacyjna i sportowa: do biegania i jazdy na rolkach. 
Władze Shenzen zapowiadają, że Sky Park to nie ostatni tego typu projekt. W mieście, w którym mieszka około 12,5 mln ludzi brakuje terenów zielonych i miejsc do uprawiania sportu i rekreacji. Zagospodarowanie dachów ma być jednym z elementów planu na to, jak sobie z tym poradzić. 
fot. BAI Yu, materiały prasowe
 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA