Logo
  • DONALD
  • OSTATNIE SONDAŻE PRZED WYBORAMI: WALKA O PODIUM ZACIĘTA, NA WYGRANĄ MOGĄ LICZYĆ ZARÓWNO PIS, JAK I KO

Ostatnie sondaże przed wyborami: walka o podium zacięta, na wygraną mogą liczyć zarówno PiS, jak i KO

07.06.2024, 08:15
fot. East News / X @donaldtusk
Ostatnie sondaże przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wskazują, że
walka o pierwsze miejsce jest bardzo zacięta
, a różnice między największymi partiami są minimalne. W niektórych badaniach wygrywa partia Donalda Tuska, w innych prowadzi PiS. Trwa również walka o ostatnie miejsce na podium, w sondażach Trzecia Droga wymienia się nim z Konfederacją. 
W opublikowanym w środę
sondażu
CBOS
wygrywa PiS z poparciem 29% badanych. Na drugim miejscu jest KO (27%), Trzecia Droga może liczyć natomiast na 12% głosów. 10% respondentów deklaruje poparcie dla Konfederacji, a 7% dla Lewicy.
Tymczasem w drugim badaniu ze środy, wykonanym przez
IPSOS
, KO prowadzi z PiS i to całkiem sporą przewagą. Wedle tego sondażu partię na Tuska głosować chce 34,5% badanych, a na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego 29,2%. Kolejne są Konfederacja (13,6%), Trzecia Droga (10,9%) i Lewica (8%).
Wynikami tego sondażu Tusk pochwalił się w mediach społecznościowych.
Wczoraj natomiast Onet opublikował
sondaż
IBRIS
, w którym Koalicja Obywatelska z poparciem 33,1% ma 1,8 pkt proc. przewagi nad PiS (31,3%). W porównaniu do badania IBRIS z kwietnia obie partie zyskały ponad 2 pkt proc. Podium zamyka Trzecia Droga z wynikiem 11,6%, na Konfederację głosować chce 9% badanych, a na Lewicę 8,2%.
KO wygrywa również w
sondażu dla
Faktów
TVN
. Oddanie głosu na partię Donalda Tuska deklaruje w nim 34% badanych, na PiS głosować chce 32% badanych. Konfederacja może liczyć na 10%, Trzecia Droga na 9%, a Lewica na 8%. 
Najnowszy sondaż to ten opublikowany dziś przez
Gazetę Wyborczą
. W badaniu zrealizowanym przez pracownię Opinia24 również wygrywa z KO, na którą głos oddać chce 32,1% badanych (o 1,4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Na drugim miejscu jest PiS z wynikiem 29,8% (wzrost o 1,4 proc.), a na trzecim Konfederacja (9%). Trzecia Droga może liczyć na 8,9% poparcia, a Lewica 7,7%. 
Ostatnie sondaże pokazują, że różnice między KO a PiS są niewielkie i
obie partie mają szanse na zwycięstwo
. Zacięta będzie również walka o trzecie miejsce, na którym ostatecznie wylądować może Trzecia Droga lub Konfederacja. Dobrze pokazują to uśrednione wyniki sondaży, które agreguje portal
ewybory.eu
. Średnia ważona wskazuje, że od października 2023 poparcie KO to 31%, a poparcie dla PiS - 30,9%. Trzecia Droga notuje średnie poparcie na poziomie 10,6%, Konfederacja - 10,1%, a Lewica - 8,2%. 
fot. https://ewybory.eu/
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w najbliższą niedzielę. Wybierzemy w nich
53 europosłów
spośród 1020 kandydatów. Lokale wyborcze będą otwarte od 7 do 21. Oficjalne wyniki powinniśmy poznać w poniedziałek. Pierwsze sondaże zostaną natomiast opublikowane w niedzielę po godzinie 23, gdy zamkną się ostatnie lokale wyborcze w UE. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA