Logo
  • DONALD
  • PO BARIERKACH PRZED SEJMEM MA ZNIKNĄĆ PRYWATNA OCHRONA POSŁÓW, PRZEDE WSZYSTKIM KACZYŃSKIEGO

Po barierkach przed Sejmem ma zniknąć prywatna ochrona posłów, przede wszystkim Kaczyńskiego

18.11.2023, 10:45
fot. East News
Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski,
Szymon Hołownia
planuje
kolejne zmiany w Sejmie
. Po likwidacji barierek i "otwarciu" na dziennikarzy nowy marszałek chce uregulować kwestie
prywatnych firm ochroniarskich
w Sejmie. Hołownia ma uważać, że za bezpieczeństwo posłów powinna odpowiadać Straż Marszałkowska i inne służby, a nie prywatni ochroniarze. Z ich usług korzysta np.
Jarosław Kaczyński
.
Jak informuje WP od kilkunastu lat za bezpieczeństwo prezesa PiS odpowiada firma
GROM Group
założona przez byłych komandosów GROM. Pracownicy firmy mają ochraniać Kaczyńskiego nie tylko w Sejmie, ale również w biurze partii przy ul. Nowogrodzkiej czy w Kancelarii Premiera, gdzie mają mieć do dyspozycji własną przestrzeń obok gabinetu wicepremiera. Jeżdżą z nim również na spotkania z wyborcami, do kościoła czy na zakupy.
Jednocześnie Kaczyński
zrezygnował
z ochrony Służby Ochrony Państwa, która przysługuje mu jako wicepremierowi. Jego prywatna ochrona opłacana jest z budżetu partii. Według Rzeczpospolitej w latach 2018-2020 miało to kosztować PiS po
1,6 mln zł rocznie
. Sama GROM Group pracuje również dla innych polityków PiS, ale także dla państwowych instytucji i spółek. W zeszłym roku firma zanotowała rekordowe przychody w wysokości ponad 6 mln złotych.
Teraz prywatni ochroniarze mieliby zniknąć z Sejmu. Według ustaleń WP chce tego zarówno Szymon Hołownia, jak i przyszły szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Ich zdaniem za bezpieczeństwo posłów powinna odpowiadać
Straż Marszałkowska
oraz - tam gdzie przewiduje to prawo - SOP i Żandarmeria Wojskowa. 
Sprawa ma być aktualnie analizowana przez Kancelarię Sejmu, a zakaz wstępu do Sejmu dla prywatnych ochroniarzy - jak mówią informatorzy WP - jest "bardzo prawdopodobny".
Przypomnijmy, że Hołownia zapowiedział wiele zmian w nowym Sejmie. Sprzed budynku zniknęły już barierki, które odgradzały budynek przez 7 lat. W ostatnich dniach marszałek spotkał się z dziennikarzami, którym obiecał leszy dostęp do Sejmu. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Patryk Michalski on Twitter: "Jarosław Kaczyński pierwszy raz od lat ma funkcjonować jak każdy inny poseł. Prywatna firma Grom Group, która chroni prezesa PiS już niedługo najprawdopodobniej nie będzie mogła pojawiać się przy Wiejskiej. Bezpieczeństwa ma chronić Straż Marszałkowska.https://t.co/wRvO8YhIEp / Twitter"https://x.com/patrykmichalski/status/1725587399277744172?s=20
Pokaż więcej (3)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA