Logo
  • DONALD
  • WŁAŚCICIEL RZECZPOSPOLITEJ: MAMY DO CZYNIENIA Z HISTERYCZNĄ REAKCJĄ NA STAN EPIDEMII

Właściciel Rzeczpospolitej: mamy do czynienia z histeryczną reakcją na stan epidemii

08.04.2020, 08:10
fot. East News
Kilka dni temu
Grzegorz Hajdarowicz
, główny akcjonariusz firmy Gremi Media wydającej m.in. 
Rzeczpospolitą
,
zamieścił na łamach swojego portalu rp.pl tekst, w którym
radzi, jaką strategię jego powinien przyjąć rząd w walce z koronawirusem.
Według niego niezbędne jest m.in. otwarcie granic i szkół.
W tekście sugerował także
 zawieszenie składek ZUS do końca roku, zawieszenie kodeksu pracy i programów socjalnych.
Z Grzegorzem Hajdarowiczem postanowił porozmawiać Tomasz Sawczuk z
Kultury Liberalnej.
Hajdarowicz prowadzi biznes w Polsce i za granicą, co wytknął mu ostatnio
Adrian Zandberg
, krytykując jego rady dla rządu:
Dziennikarz
Kultury Liberalnej
zapytał właściciela
Rzeczpospolitej
o to,
czy rady, których postanowił na łamach serwisu rp.pl udzielić rządzącym były udzielone „w interesie wspólnego dobra, czy w interesie swoim jako biznesmena”.
- Wątpliwość polega na tym, czy mówi pan w interesie wspólnego dobra, czy w interesie swoim jako biznesmena. Pan jest chyba z frakcji, która nie lubi podatków?
- Wie pan, podatki powinny być płacone. Jestem zwolennikiem podatków. Wcale nieprawda, że ich nie lubię. Tylko one powinny być racjonalne. Uważam, że racjonalny podatek to jest góra 20 procent. Bardziej przyjazny - dla przedsiębiorcy - to jest 15 procent. Natomiast próba powieszenia przedsiębiorcy na sznurze podatkowym kończy się dramatycznie dla gospodarki.
Wystarczy trochę poczytać historię, żeby dowiedzieć się, czym się kończy traktowanie przedsiębiorców jak dostawców łatwego pieniądza
. Przykładów są setki - odpowiedział Hajdarowicz.
W ocenie Hajdarowicza
podatki w Polsce ciągle idą w górę i „za chwilę przekroczą linię, za którą nie będzie opłacało się inwestować
w Polsce". Dziennikarz Kultury Liberalnej stwierdził jednak, że "wedle dostępnych danych obciążenia podatkowe w Polsce są poniżej średniej unijnej":
-
Jeżeli chodzi o podatki, Unia nie jest dla mnie jakimś wzorcem, raczej antywzorcem.
To jest szalejący socjalizm, który nie przybrał formy bloku sowieckiego, opartego o radzieckie wojska, tylko formę ideologiczną. Zachodnia Europa zachłysnęła się rozwiązaniami socjalistycznymi i jako socjaldemokracja próbuje je wdrażać wszędzie. W konsekwencji straciła konkurencyjność w stosunku do Stanów Zjednoczonych, jako gospodarki bardziej liberalnej, a także Chin, jako gospodarki autorytarnej, która ma socjalizm na czerwonych sztandarach w formie komunizmu.
Sytuacja, z którą mamy do czynienia dzisiaj - histeryczna reakcja na stan epidemii - może Europę wywrócić.
Pomysły na odbudowę gospodarki, które słyszymy jak na razie, są pomysłami etatystycznymi - odpowiedział właściciel
Rzeczpospolitej.
Biznesmen stwierdził, że pandemia koronawirusa dotknęła go pośrednio, jednak "nie czuje się wielką ofiarą", w związku z tym może zabierać głos w tej sprawie.
-
Jeśli chodzi o moje przedsięwzięcia, nie jestem specjalnie dotknięty wirusem.
W sensie biznesowym kryzys dotyka mnie pośrednio – spowalnia pewne procesy. Wiele kontraktów, które miały zostać zawarte w pierwszym kwartale automatycznie, przeszło na trzeci i czwarty kwartał. Ale parę umów dotyczących mojej inwestycji w Brazylii udało mi się w ostatnich dwóch tygodniach podpisać.
Nie czuję się wielką ofiarą obecnej sytuacji
i tym bardziej pozwalam sobie na opinie w tej sprawie. Oczywiście, sytuacja dotyka mnie emocjonalnie. Wiem, co dzieje się u moich znajomych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dzieje się bardzo, bardzo źle. Można więc powiedzieć, że zabieram głos w imieniu grupy przedsiębiorców - nie wszystkich, bo pewnie nie wszyscy mają takie samo zdanie - stwierdził Hajdarowicz.
W wywiadzie dziennikarz odniósł się do słów tekstu Hajdarowicza, w którym stwierdził, że by ratować gospodarkę i przedsiębiorców należy
"zawiesić pobór podatków dochodowych i ZUS do końca 2020 roku"
, a kwarantannę należy skrócić. Tomasz Sawczuk zwraca jednak uwagę na to, że w ten sposób "pozbawiamy się ogromnej części wpływów budżetowych":
- Zakładam, że te pieniądze zostają w kieszeni ludzi przedsiębiorczych i pracujących. Chodzi o to, żeby skierować myślenie przedsiębiorców na następujący cel: ratujcie swoje firmy.
Państwo nie jest wystarczająco wydajne, żeby wam pomóc. Ale macie wakacje podatkowe, więc wrzućcie najwyższy bieg i zróbcie jak najwięcej, jak najszybciej, żeby odbudować biznes
. To jest lepsza motywacja niż zaproszenie do tego, by wypełnić czterdziesty drugi wniosek o wsparcie do jakiejś instytucji. Trzeba odwrócić myślenie - to ludzie sami mogą wykrzesać z siebie energię - mówi Hajdarowicz.
Według niego złotym środkiem na tą sytuację, byłoby
dodrukowanie pieniędzy przez państwo:
- A dziurę budżetową, która powstanie w wyniku mniejszych wpływów z podatków, może załatać państwo - niech tutaj dodrukuje pieniądze. Nie wierzę w prawidłową dystrybucję środków pomocowych przez takie państwo jak Polska - dodaje biznesmen.
Właściciel
Rzeczpospolitej
zaproponował także
"zawieszenie kodeksu pracy, zmniejszenie wymiaru urlopu w roku 2020 i 2021".
Stwierdził, że pracownicy powinni poświęcić zasady z kodeksu pracy dla dobra wspólnego:
- Jeżeli chodzi o urlopy, nie oszukujmy się - jest niewiele osób, które od dawna pracują zdalnie, takich jak ja, a pewnie także pan. My jesteśmy weteranami - ja pracuję zdalnie od 2003 roku. Jednak wiele firm dopiero teraz zaczęło wdrażać tryb pracy zdalnej i wydajność w tym roku będzie słaba. Poświęćmy się zatem.
Przeczytaliśmy książkę, wyremontowaliśmy mieszkanie, odpoczęliśmy - to mówiąc oczywiście w cudzysłowie. Ale jednak ten czas został nam dany. Skoncentrujmy się teraz na pracy, odbudowaniu naszej wspólnoty
gospodarczej.
Poświęćmy tej pracy jak najwięcej
, a wtedy 2021 rok powinien już być lepszy. To jest cel mojego ofensywnego programu - możemy wyjść z kryzysu szybciej - stwierdził biznesmen.
Zapytany o to,
w jaki sposób mają poświęcić się przedsiębiorcy
stwierdził, że  
"przede wszystkim muszą nie zbankrutować":
- Muszą mieć imperatyw, że teraz trzeba wyciągnąć firmę na prostą. To nie jest takie oczywiste. Do prowadzenia biznesu potrzebne są jakieś środki, ale
najważniejszy jest pomysł i atmosfera.
Jak jest dobry pomysł i atmosfera, to pieniądze zawsze się znajdą. W Polsce w ogóle nie ma klimatu dla przedsiębiorców.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA