
fot. Facebook @zoogdansk
W
Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
na świat przyszły
trzy lemury wari czarno-białe
. Ich rodzice Tanjona i Sakina w gdańskim zoo pojawiły się w ubiegłym roku w ramach międzynarodowego
programu ochrony gatunków zagrożonych
. To pierwsza taka para w tamtejszym zoo.
- Lemur wari czarno-biały (Varecia variegata) to gatunek występujący wyłącznie na wschodnim Madagaskarze. W wyniku intensywnego niszczenia ich naturalnego środowiska liczebność populacji zmniejszyła się aż pięciokrotnie. Obecnie gatunek ten znajduje się na liście zwierząt krytycznie zagrożonych wyginięciem. Dlatego każde narodziny w ogrodzie zoologicznym mają ogromne znaczenie dla zachowania tej wyjątkowej i zagrożonej grupy naczelnych - mówi serwisowi trójmiasto.pl Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Przedstawiciele ogrodu zoologicznego podkreślają, że przyjście na świat trzech małych lemurów wari czarno-białych to
historyczne wydarzenie
. Obecnie całą piątką zwierzaków zajmuje się wykwalifikowany zespół pracowników zoo.
-
Matka, Sakina, od urodzin opiekuje się nimi niezwykle troskliwie, a jednocześnie obdarza swoich opiekunów dużym zaufaniem
. Dzięki temu mogliśmy obserwować rozwój maluchów już od pierwszych dni. Dumny tata, Takin, z zainteresowaniem obserwuje swoje potomstwo, choć stara się nie przeszkadzać rodzinie w codziennym funkcjonowaniu - mówi Anna Żyłko, specjalistka ds. dobrostanu zwierząt w gdańskim zoo.
Lemury wari czarno-białe zamieszkują
wilgotne lasy deszczowe wschodniego Madagaskaru
. Żywią się głównie owocami, ale też liśćmi, kwiatami i nektarem. Co warto podkreślić, odgrywają one ważną rolę w zapylaniu roślin. Zwierzęta te osiągają 50-60 cm długości ciała i ogon podobnej długości. Ważą 3-4,5 kg. Żyją w grupach rodzinnych, komunikując się głośnymi dźwiękami.