Logo
  • DONALD
  • KRAJE AFRYKAŃSKIE MOGŁYBY PRODUKOWAĆ NAWET TRZY RAZY WIĘCEJ JEDZENIA, ALE POTRZEBA PIENIĘDZY NA TRANSFORMACJĘ ROLNICTWA

Kraje afrykańskie mogłyby produkować nawet trzy razy więcej jedzenia, ale potrzeba pieniędzy na transformację rolnictwa

29.05.2022, 08:00
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że
Afryka mógłby uprawiać od dwóch do trzech razy więcej ziaren, zbóż, roślin ogrodniczych i zwierząt gospodarskich
. Nicolas Kazadi Kadima, minister finansów Demokratycznej Republiki Konga, tłumaczy, że ​​ubóstwo i brak dostępu do zasobów, takich jak energia i woda, odgrywają ogromną rolę w
uniemożliwianiu kontynentowi realizacji jego potencjału
.
Rolnictwo jest dominującym sektorem w większości krajów afrykańskich: zatrudnia
ponad 60 procent ludności
i wytwarza około 23 procent PKB. Jednak Patrick Verkooijen, dyrektor generalny Globalnego Centrum Adaptacji, uważa, że ​​
skutki zmian klimatycznych
hamują produktywność sektora rolnego
. Powołał się na prognozę, że do 30 procent produkcji kukurydzy zostanie utraconych z powodu wzrostu temperatury na kontynencie.
- Musimy wprowadzić nasiona odporne na suszę, które mogą wytrzymać wstrząsy związane z kryzysem klimatycznym. Musimy sadzić drzewa, musimy korzystać z agroleśnictwa i musimy przystosowywać produkty, żeby uzyskać dostęp do rynków światowych - tłumaczył.
 
Zdaniem ekspertów klimat w Republice Południowej Afryki ociepla się dwa razy szybciej niż w reszcie świata, co oznacza, że ​​zmiany w rolnictwie mają kluczowe znaczenie.
- Na całym świecie przekroczymy wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza, to przyniesie poważny stres w skomercjalizowanym i zglobalizowanym systemie żywnościowym - przyznał działacz Vishwas Satgar z Ruchu Karty Sprawiedliwości Klimatycznej.
Daniel Bester, rolnik z RPA, już wprowadził tak zwane rolnictwo regeneracyjne. Mężczyzna uprawia rośliny okrywowe poza sezonem, swoje bydło pasie na polu z uprawami, a robaki, które przyciąga obornik, wykonują pracę polegającą na natlenianiu. Zacieniona gleba zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze, a chwasty są pod kontrolą.
Philip Boahen z Afrykańskiego Bank Rozwoju twierdzi, że przyjęcie praktyk ochronnych może odegrać ogromną rolę w ochronie gleby i poprawie biomasy, a tym samym w zwiększeniu produktywności upraw. Z kolei Globalne Centrum Adaptacji i Afrykański Bank Rozwoju zobowiązały się zgromadzić
25 miliardów dolarów do 2025 roku
, z czego połowa kwoty ma wesprzeć 30 milionów drobnych rolników. 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA