Logo
  • DONALD
  • CHINY ZROBIŁY PSIKUSA I W ONZ ZAGŁOSOWAŁY ZA OKREŚLENIEM ROSJI JAKO AGRESORA

Chiny zrobiły psikusa i w ONZ zagłosowały za określeniem Rosji jako agresora

02.05.2023, 08:45
Kilka dni temu doszło do pierwszej od czasów wojny w Ukrainie
rozmowy telefonicznej
pomiędzy prezydentem Ukrainy
Wołodymyrem Zełenskim
a przywódcą Chin
Xi Jinpingiem.
Po rozmowie Zełenski stwierdził, że w ukraińsko-chińskich relacjach może pojawić się "nowa energia". Z kolei rosyjscy propagandyści zastanawiali się, czy Chiny zdradziły Rosję:
Teraz agencja Interfax-Ukraina donosi, że
Chiny po raz pierwszy zagłosowały w ONZ za rezolucją
, w której
Rosja
określona została jako
agresor.
Jak podaje agencja, chodzi o rezolucję Zgromadzenia Ogólnego, dotyczącą współpracy między ONZ i Radą Europy. Została ona przyjęta 26 kwietnia. Poparły ją 122 kraje, 18 wstrzymało się, a 5 było przeciw.
"Bezprecedensowe wyzwania stojące przed Europą po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a wcześniej na Gruzję oraz ustaniu członkostwa Rosji w Radzie Europy wymagają zacieśnienia współpracy między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Radą Europy" - brzmi treść rezolucji, którą poparły Chiny.
Jak podkreślono, celem zacieśnienia relacji w szczególności miałaby być szybka odbudowa oraz utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa opartego na "poszanowaniu suwerenności". Wskazano także na przestrzeganie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego podczas działań wojennych, odszkodowanie dla ofiar oraz postawienie odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego przed sądem.
Wśród pięciu państw, które nie poparły rezolucji, znalazły się Rosja, Białoruś, Nikaragua, Syria, Korea Północna. Z kolei od głosu wstrzymały się m.in. Botswana, Honduras, Kirgistan, Mauritius, Sudan czy Uzbekistan. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA