Logo
  • DONALD
  • HOŁOWNIA NEGATYWNIE O DECYZJI TRZASKOWSKIEGO I ZDEJMOWANIU KRZYŻY: ZBĘDNY SPÓR

Hołownia negatywnie o decyzji Trzaskowskiego i zdejmowaniu krzyży: zbędny spór

17.05.2024, 16:45
fot. East News
W czwartek
Gazeta Wyborcza
poinformowała, że
Warszawa
"jako pierwsze miasto w Polsce" zakazuje urzędnikom eksponowania symboli religijnych i krzyży w urzędzie". Powoływano się na wewnętrzne rozporządzenie wydane przez
Rafała Trzaskowskiego
. Wywołało to falę komentarzy i reakcji polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy uważają, że prezydent Warszawy złamał konsytucję. Szymon Hołownia ocenił natomiast, że decyzja Trzaskowskiego była "zbędna" i może pogłębić podziały między Polakami.
Warszawski ratusz poinformował, że zarządzenie Trzaskowskiego dotyczy
wprowadzenia standardów "równego traktowania".
Są to zalecenia skierowane wyłącznie do pracowników biur i urzędów warszawskich dzielnic, które mają przeciwdziałać dyskryminacji dotyczących m.in. wieku, płci, orientacji seksualnej czy wyznania. Dokument zakazuje m.in. 
eksponowania symboli religijnych w przestrzeni urzędów
, ale nie ingeruje w osobistą przestrzeń pracowników. To znaczy, że krzyży nie będzie na ścianach urzędów, ale pracownik będzie mógł nosić np. medalik. Dodatkowo miejskie wydarzenia mają mieć charakter świecki. 
- Tutaj chodzi po prostu o
zwykłe uporządkowanie sytuacji
. Mieliśmy mnóstwo pytań dotyczących tego, gdzie jest miejsce na eksponowanie symboli religijnych. Stąd bardzo szerokie zarządzenie, które dotyczy wszystkich kwestii związanych z równouprawnieniem zakazem dyskryminacji, ale również tego, że przestrzenie w których są obsługiwani warszawiacy, warszawianki, powinny być absolutnie neutralne - wyjaśniał na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. - odał.  - Dotyczy to przestrzeni urzędu: nie dotyczy to jednostek, szpitali, szkół, ośrodków pomocy społecznej. 
Powiedział też, że choć miejskie wydarzenia będą mieć charakter świecki, to i od tego będą wyjątki. Wskazał np. na mszę świętą dzień przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Jeśli odbywają się uroczystości historyczne, takie jak obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, mamy w związku z tradycją elementy, które są tradycją uświęcone i nikt tego nie będzie zmieniał. To co jest częścią tradycji, uroczystości historycznych nie podlega temu zarządzeniu.
Decyzja Trzaskowskiego spotkała się jednak wieloma komentarzami i
 ostrą krytyką ze strony Zjednoczonej Prawicy
, która uważa, że prezydent Warszawy złamał konstytucję, która gwarantuje wolność religii. Poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta zapowiedział, że złoży w tej sprawie
zawiadomienie do prokuratury
. Tomasz Bocheński, były wojewoda a obecnie radny Warszawy podkreślił natomiast, że na sesji rady Warszawy będzie domagał się zmiany wytycznych.
- Zarządzenie Prezydenta Warszawy nie walczy z dyskryminacją, lecz jest wojowaniem z religią. Nie ma nic złego w obecności na uroczystościach duchownych różnych wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów czy żydów. Nie ma naszej zgody na głupie wojenki ideologiczne - mówił dziś podczas konferencji prasowej. 
W spór zaangażowało się wielu komentatorów, m.in. znany katoinfluencer ks. Daniel Wachowiak.
Głos w sprawie zabrał również dziś
Szymon Hołownia
.
- Pan prezydent, jak rozumiem, spieszył z wyjaśnieniami, że wynika to z jakiejś ogólnej regulacji, która była podjęta. Nie znam tej regulacji. Natomiast uważam, że to jest
zbędna decyzja
. Uważam, że każdy z urzędników doskonale wie, jak się zachować, aby urząd był miejscem, w którym się sprawuje władze lokalną - dla każdego, niezależnie od tego jakiej wiary i wyznania jest - stwierdził marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami.
Podkreślił, że sam w Sejmie zastał dużą liczbę krzyży na ścianach
- I o ile sam jestem człowiekiem, który nie będzie wieszał krzyży w miejscach publicznych, w urzędach, o tyle
nie uważam, żeby dzisiaj w Polsce potrzebna była nam kolejna wojna o to, czy krzyże ze ścian zdejmować
- powiedział.
- Naszą odpowiedzialnością powinno być dzisiaj deeskalowanie sytuacji, obniżanie napięcia, a nie odpalanie kolejnych pól, na których Polacy znowu mogą się ze sobą poróżnić. Dlatego uważam, że to jest decyzja, z którą - jeśli jest do niej umotywowanie i jakaś podstawa prawna - pewnie należało się wstrzymać, może głębiej ją przedyskutować. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA