Logo
  • DONALD
  • HISZPANIA WZOREM PORTUGALII LIKWIDUJE "ZŁOTE WIZY", CZYLI PRAWO POBYTU ZA ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W KRAJU

Hiszpania wzorem Portugalii likwiduje "złote wizy", czyli prawo pobytu za zakup nieruchomości w kraju

15.04.2024, 06:00
Hiszpański rząd
zatwierdził w tym tygodniu zmiany, które mają doprowadzić do
likwidacji tzw. programu złotych wiz.
Chodzi o praktykę, w ramach której osoby spoza Unii Europejskiej za zakup nieruchomości w kraju otrzymywały status rezydenta i pozwolenie na pobyt stały. W zeszłym roku z takiego programu zrezygnowała Portugalia.
Złote wizy wprowadził rząd Mariano Rajoya w 2013 roku. Miała to być recepta na kryzys walutowy i krach na rynku. Hiszpania chciała w ten sposób ożywić sektor, ściągając obcokrajowców, którzy inwestowali w nieruchomości. Za zakup domu czy mieszkania za minimum
500 tys. euro
 osoby spoza Unii Europejskiej otrzymywały prawo pobytu i status rezydenta, który pozwalał np. na swobodne podróżowanie po strefie Schengen.
Według Ministerstwa Mieszkalnictwa w latach 2013-2023 wydano ponad 14 tysięcy złotych wiz, głównie obywatelom
Chin i Rosji
. Po brexicie wzrosło również zainteresowanie ze strony Brytyjczyków. Z programu skorzystali również m.in. Amerykanie, Wenezuelczycy i Irańczycy.   
Zdaniem obecnego rządu teraz program prowadzi jednak jedynie do
zawyżania cen nieruchomości
w dużych miastach, co negatywnie odbija się na ich mieszkańcach.
- 94 na 100 takich wiz jest powiązanych z inwestycjami w nieruchomości w dużych miastach, takich jak Barcelona, ​​Madryt, Malaga, Alicante, Walencja czy Palma de Mallorca. Zatem znalezienie przyzwoitego mieszkania dla tych obywateli, którzy już tam mieszkają, pracują i płacą podatki, jest prawie niemożliwe - wyjaśniał premier
Pedro Sanchez
- Mieszkanie to prawo, a nie tylko biznes spekulacyjny. Podejmujemy niezbędne decyzje, aby zapewnić ludziom prawo do mieszkań i aby mieszkania przestały być przedmiotem praktyk spekulacyjnych  - dodał.
Komisja Europejska od dawna wzywała kraje stosujące przepisy złotych wiz do rezygnacji z nich. Z programu opierającego się na podobnych założeniach zrezygnowała już Irlandia, a w zeszłym roku - Portugalia.
Malta
wciąż oferuje jednak obcokrajowcom tzw. złote paszporty: minimalna kwota inwestycji zaczyna się od 690 000 euro i zapewnia obywatelstwo na okres od 12 do 36 miesięcy.
Zobacz też: 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA