Logo
  • DONALD
  • ROSJA: KREML DELEGALIZUJE GREENPEACE, BO AKTYWIŚCI ZACZĘLI ICH DENERWOWAĆ

Rosja: Kreml delegalizuje Greenpeace, bo aktywiści zaczęli ich denerwować

21.05.2023, 12:45
W piątek
Rosja
uznała organizację
Greenpeace za "niepożądaną"
. Jest to decyzja, która de facto zakazuje działalności organizacji w tym kraju i naraża ją na działania prawne. Prokuratura generalna stwierdziła, że Greenpeace International, z siedzibą w Holandii, stwarza "zagrożenie dla podstaw porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa" Rosji i dąży do "zagrożenia, jakim jest chęć obalenia władzy w niekonstytucyjny sposób".
Oprócz tego uznano, że zachęca ona do "ingerencji" w sprawy wewnętrzne Rosji, dążenie do "podważania jej podstaw ekonomicznych" oraz finansowanie rosyjskich organizacji, zaliczanych przez władze do grona "zagranicznych agentów".
Rosja oskarża Greenpeace o prowadzenie "regularnych kampanii informacyjnych w celu uniemożliwienia realizacji rentownych projektów infrastrukturalnych i energetycznych" w Rosji oraz angażowanie się w "antyrosyjską propagandę" i nawoływanie do "wzmocnienia sankcji" wobec Rosji.
Z kolei
Greenpeace uznał decyzję Moskwy za absurdalną:
"Likwidacja Greenpeace w Rosji jest absurdalnym, nieodpowiedzialnym i destrukcyjnym posunięciem, które nie ma nic wspólnego z ochroną interesów kraju" - napisała Greenpeace na swojej stronie internetowej w języku rosyjskim.
Organizacja uważa, że decyzja Moskwa wynika "właśnie z tego, że staramy się uniemożliwić realizację projektów niszczących przyrodę i to w wielu przypadkach z powodzeniem".
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA