Logo
  • DONALD
  • "BIG BROTHER" W DINO: PRACOWNICY ALARMUJĄ, ŻE FIRMA WYKORZYSTUJE MONITORING, ŻEBY NADMIERNIE ICH KONTROLOWAĆ

"Big Brother" w Dino: pracownicy alarmują, że firma wykorzystuje monitoring, żeby nadmiernie ich kontrolować

25.02.2026, 11:30
fot. East News / Facebook OPZZ Konfederacja Pracy
Pracownicy
Dino
alarmują, że
kierownictwo firmy wykorzystuje sklepowy monitoring, aby niezgodnie z prawem ich kontrolować
. Jak relacjonują, monitoring służy np. sprawdzaniu, ile pracownik był na przerwie, wytykane są im też błędy sprzed kilku miesięcy. 
Przypomnijmy, że sytuacja w Dino pozostaje bardzo napięta. Pracownicy zrzeszeni w związku zawodowym OPZZ Konfederacja Pracy od kilku miesięcy próbują dogadać się z zarządem, który póki co unika rozmów. Domagają się m.in.
lepszych warunków pracy i należnych im świadczeń socjalnych.
Zatrudnieni w sklepach skarżą się m.in. na przeciążenie pracą, ciągłe braki kadrowe, ale również zbyt niską temperaturę, co potwierdziły ostatnie kontrole Państwowej Inspekcji Pracy. 
Teraz związkowcy alarmują, że firma
wykorzystuje monitoring przeciwko pracownikom
. OPZZ Konfederacja Pracy relacjonuje, że otrzymuje od pracowników sygnały o "nadużywaniu monitoringu wizyjnego do kontroli tempa i jakości pracy". 
"Docierają do nas informacje, że
do marketów przesyłane są zdjęcia z kamer z komentarzami, że dany regał jest jeszcze niedostatecznie zatowarowany, że towar nie został wystawiony "wystarczająco szybko"
 itp. Jednocześnie w wielu sklepach brakuje rąk do pracy. Zgłaszane są przypadki nieprzedłużania umów o pracę w celu ograniczania kosztów. Pomimo realnych braków kadrowych wywierana jest coraz większa presja na pracowników i podnoszone są normy oczekiwań" - czytamy w poście związkowców na Facebooku. 
"Pracownicy to nie maszyny. Nawet maszyny mają określoną wydajność i normy eksploatacyjne - po ich przekroczeniu ulegają awarii. Ludzie, pracując ponad siły, mierzą się z przeciążeniami i problemami zdrowotnymi, w szczególności z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Ogromne zyski kosztem zdrowia Pracowników, to nie przejdzie!" - podkreślają związkowcy. 
W kolejnym poście OPZZ Konfederacja Pracy pisze o
"Big Brotherze" w sklepach i w magazynach. 
"Kto siedzi przed monitorami i przesyła zdjęcia do marketów, wywierając presję, by pracować jeszcze szybciej? "Centrala" robi zdjęcia i dzwoni do kierownika z uwagami do kasjera.
Pracownicy mówią wprost - monitoring nie służy bezpieczeństwu, tylko stałej kontroli i naciskowi"
- piszą związkowcy.
Ponownie zwracają uwagę na braki kadrowe i zbytnie obciążenie pracą. Alarmują, że kierownictwo firmy wykorzystuje monitoring, aby sprawdzać np. ile czasu pracownik był na przerwie. 
"Już dziś liczba pracowników w marketach jest dramatycznie niska. Zamiast 6 osób są 3. Zdarzają się zmiany po 2 osoby. Gdy jedna osoba zachoruje - sypie się cały grafik. W magazynach sytuacja wygląda podobnie.
Monitoring służy np. sprawdzaniu, ile czasu pracownik był na przerwie, bo "wózek stał pusty".
Padają słowa: "mamy nagrania”. Nikt nie bierze pod uwagę, że pracownik wykonuje w tym czasie inne obowiązki" - czytamy. 
"Kamery kierowane są na pracowników, podczas gdy towar znika z półek. System nakłada kolejne obowiązki i przyspiesza tempo pracy, którego przy tak okrojonej obsadzie po prostu nie da się realizować w sposób bezpieczny. Co więcej - pracownikom wytykane są błędy sprzed ponad 6 miesięcy".

Zaakceptuj pliki cookies Meta (Facebook), aby zobaczyć ten post.

W ocenie pracowników takie użycie monitoringu jest niezgodne z prawem.
OPZZ Konfederacja Pracy powołuje się na przepisy, wedle których monitoring wizyjny powinien służyć zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie mienia, zwracają również uwagę, że firma nie powinna przechowywać maksymalnie 3 miesiące. 
"Monitoring ma chronić bezpieczeństwo i mienie. Nie może być narzędziem presji, ciągłego nadzoru i zwiększania tempa pracy kosztem ludzi. Przy minimalnych składach osobowych i rosnących obowiązkach kamery nie rozwiążą problemów kadrowych. Prawo pracy jasno wskazuje granice" - zaznaczają związkowcy.
Jak podkreślają, stosowne zawiadomienie w tej sprawie trafi do
Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 

Zaakceptuj pliki cookies Meta (Facebook), aby zobaczyć ten post.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/opzzkpKaufland/posts/pfbid0gD3M6FKWPTnDNZt3JVQoR7Pm4PJgZ1BgRegvp4mDhmUVJX7HFi2xnGHa7xYCigYElhttps://www.facebook.com/opzzkpKaufland/posts/pfbid0gD3M6FKWPTnDNZt3JVQoR7Pm4PJgZ1BgRegvp4mDhmUVJX7HFi2xnGHa7xYCigYEl
2. https://www.facebook.com/opzzkpKaufland/posts/pfbid0cctN2j9y5Bh3iNp84CpVf4KU4xxEhms5bC8BAGQTK5tmFZUjCijJyp9BJtBzDyYTlhttps://www.facebook.com/opzzkpKaufland/posts/pfbid0cctN2j9y5Bh3iNp84CpVf4KU4xxEhms5bC8BAGQTK5tmFZUjCijJyp9BJtBzDyYTl
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA