Logo
  • DONALD
  • DGP: POLSKA KOMBINUJE, JAK NIE PŁACIĆ PFIZEROWI I SZUKA INNYCH PAŃSTW, KTÓRE CHCIAŁYBY ZERWAĆ UMOWY SZCZEPIONKOWE

DGP: Polska kombinuje, jak nie płacić Pfizerowi i szuka innych państw, które chciałyby zerwać umowy szczepionkowe

21.04.2022, 11:15
Dziennik Gazeta Prawna
donosi, że
polski rząd szuka sojuszników w walce z Pfizerem
, jednak kraje członkowskie nie planują zmian w kwestii umów z dostawcą szczepionek przeciw COVID-19. 
Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że
w magazynach w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 milionów szczepionek
, a kolejne są w drodze. Sytuacja epidemiczna na świecie zmieniła się na tyle, że nie ma już komu tych preparatów sprzedawać lub oddawać. 
Dlatego ministerstwo wystąpiło do Komisji Europejskiej i głównych firm producentów szczepionek, "żeby te dostawy, które były planowane w tak dużej liczbie w najbliższych kwartałach po prostu rozłożyć bardziej w czasie, żeby dać sobie większą elastyczność, swobodę tych kontraktów, które mamy zawarte".
- Niestety, tutaj
spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów
. Nie było takiej sytuacji, żebyśmy mogli poważnie zmienić warunki tego kontraktu, a ten kontrakt był podpisywany w sytuacji kryzysowej. Można było powiedzieć, że nie mamy aż takiej swobody podejmowania decyzji w tym kontrakcie - mówił Niedzielski.
Zaznaczył, że to są duże obciążenia finansowe, szczególnie teraz, gdy do Polski stale napływają uchodźcy z Ukrainy. W grę wchodzi kwota w wysokości 6 miliardów zł.
- Chcę państwu powiedzieć, że skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że
odmawiamy przyjmowania tych szczepionek, odmawiamy również wykonywania płatności
. Rzeczywiście konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce - poinformował.
Redakcja
Dziennika Gazety Prawnej
podkreśla, że nie tylko Polska znajduje się w takiej sytuacji, jednak nikt oficjalnie nie poparł decyzji polskiego rządu. 
- Holandia na tym etapie nie ma żadnych planów zmierzających do zerwania umowy z BioNTech Pfizer - powiedział dziennikowi Joeke Kootstra z niderlandzkiego resortu zdrowia. 
Doris Berve-Schucht z niemieckiego ministerstwa zdrowia oświadczył, że Pfizer jest kluczowym dostawcą szczepionek przeciw koronawirusowi w Niemczech, jednak nie wypowiedział się na temat wycofania umowy.
- Polska jest związana tą samą umową co wszystkie kraje UE. Nie ma w niej wyjątków - stwierdził Ondřej Jakob, rzecznik czeskiego ministerstwa zdrowia. 
Stefan De Keersmaecker z Komisji Europejskiej potwierdził w rozmowie z gazetą, że będą przesunięcia w dostawach szczepionek, z maja i czerwca na koniec trzeciego kwartału 2022 roku. 
- Zrobiliśmy to, aby uwzględnić zmieniające się zapotrzebowanie na kolejne dawki. Współpracujemy w tej kwestii z państwami członkowskimi. Staramy się zapewnić większą elastyczność w zakresie dostaw i pomóc kilku państwom członkowskim. Prace są w toku - dodał.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA