Logo
  • DONALD
  • DANIA WYDA 70 MLN EURO NA SPECJALNY DODATEK DO PASZY, ŻEBY KROWY WYPIERDZIAŁY MNIEJ METANU

Dania wyda 70 mln euro na specjalny dodatek do paszy, żeby krowy wypierdziały mniej metanu

21.04.2024, 10:15
Duński rząd
ogłosił w tym tygodniu, że w ramach pomocy rolnikom
dofinansuje specjalne dodatki do paszy dla krów
, co ma doprowadzić do zmniejszenia emisji wydzialenego przez nie metanu. Według szacunków emisje mogą zmniejszyć się nawet o 30%, a państwo przeznaczy na ten cel 518 mln koron czyli ok. 70 mln euro. 
O wpływie metanu pochodzącego z hodowli zwierząt na zmiany klimatyczne eksperci alarmują od wielu lat. Według badań metan odpowiada za nawet 1/4 ocieplenia klimatu, a jedna krowa w procesie trawienia jest w stanie wyemitować go 100 kg rocznie. Według szacunków FAO hodowla zwierząt odpowiada za ok. 35% emisji metanu. 
W Danii od dłuższego czasu rosną obawy rolników wobec
projektu podatków od emisji gazów cieplarnianych
, który zyskuje coraz szersze poparcie polityczne. Ten z kolei związany jest z ambitnymi celami klimatycznymi: rząd do 2030 roku chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 70% względem poziomu z 1990 roku. Tymczasem, według duńskiego think tanku Concito rolnictwo odpowiada za około jedną trzecią emisji w kraju.
Rząd, próbując wyjść naprzeciw oczekiwaniom rolników, ogłosił więc, że dofinansuje dodatki paszowe dla krów, których liczbę w Danii szacuje się na ok. 550 000. Takie produkty dopuściła już dwa lata temu Unia Europejska. Według szacunków stosowanie dodatków paszowych do 2030 roku ograniczy emisję metanu o
30%.
Jak ogłosił rząd, program będzie kosztować 518 mln koron czyli ok. 70 mln euro.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA