Logo
  • DONALD
  • RZĄD USIŁUJE COŚ ZROBIĆ, ŻEBY W ZUS BYŁO WIĘCEJ LEKARZY, SZCZEGÓLNIE TAKICH, KTÓRZY MOGLIBY ORZEKAĆ

Rząd usiłuje coś zrobić, żeby w ZUS było więcej lekarzy, szczególnie takich, którzy mogliby orzekać

13.07.2025, 16:45
fot. Mapy Google @ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Zmniejszenie liczby wakatów na stanowiskach
lekarzy orzeczników ZUS
jest konsekwencją
zmiany zasad wynagradzania i zatrudniania pracowników
. W efekcie
czas oczekiwania
na wydanie orzeczeń i świadczeń ZUS został
wydłużony
. Zaradzić tej sytuacji ma nowy projekt rządowy.
Rzeczpospolita
informuje, iż braki kadrowe doprowadziły do dramatycznej sytuacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na wstępie gazeta podkreśla istotną rolę lekarzy orzeczników i wskazuje, że "orzecznictwo lekarskie ZUS jest podstawą dostępu do wielu świadczeń i uprawnień". 
Jak podaje dziennik, ZUS zatrudnia obecnie w orzecznictwie lekarskim 684 medyków w łącznym wymiarze 521 etatów (stan na 31 maja 2025 roku). Z czego ponad
40% etatów lekarskich jest nieobsadzonyc
h.
Problem zyskuje na sile, bowiem w 2024 roku przeprowadzono
263 rekrutacje
, w wyniku których udało się zatrudnić lekarzy, jednak jedynie
w wymiarze 28,6 etatu
. Co więcej, liczba medyków odchodzących z pracy 
przerasta liczbę nowo zatrudnionych
. Zgodnie z danymi przekazanymi w
Rzeczpospolitej,
 "w 2025 roku przyjęto lekarzy w łącznym wymiarze 12,5 etatu, a jednocześnie z pracy odeszło ich w tym okresie dwukrotnie więcej (24,5 etatu)". 
Deficyt lekarzy ma bezpośredni wpływ na narastające od kilku lat trudności ZUS. Stale wydłużający się czas oczekiwania ubezpieczonych na wydanie orzeczenia i tym samym przyznanie świadczenia zdrowotnego, stanowi jeden z większych kłopotów tej instytucji. Z informacji przekazanych od organu rentowego wynika, że czas oczekiwania na wydanie orzeczenia w I kwartale 2025 roku wynosił 31 dni, ale w niektórych oddziałach przekraczał już 60 dni.
W związku z pojawiającymi się niedogodnościami rząd przygotował projekt
nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który znajduje się na etapie prac Stałego Komitetu Rady Ministrów
.
Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie
elastycznych form współpracy
, dzięki czemu lekarze orzecznicy będą mogli wykonywać swoje zadania na podstawie nie tylko umowy o pracę, ale możliwe będzie zawarcie umowy o świadczenie usług.
Zmiany mają objąć również dotychczasowe
reguły wynagradzania orzeczników
. Do tej pory oferowane wynagrodzenie zasadnicze, w wielu przypadkach stanowiło główną przyczynę odmowy przyjęcia zatrudnienia. Po zmianie płaca zasadnicza osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę ma być ustalana zgodnie z zastosowaniem mnożników kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzednim.
Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, nowe ustalenie ma poprawić obecną sytuację lekarzy orzeczników.
- Rzeczywiście, wprowadzenie nowych ustawowych zasad kształtowania wynagrodzeń lekarzy orzeczników może ograniczyć rozbieżności w poziomie ich zarobków względem pozostałych kadr medycznych. Przy proponowanym mnożniku do 2,55 przeciętnego wynagrodzenia, średnie wynagrodzenie zasadnicze orzecznika w warunkach bieżącego roku mogłoby sięgać 20 863 zł brutto miesięcznie. Taka stawka byłaby już atrakcyjna na tle tych oferowanych w podmiotach leczniczych - przyznaje mężczyzna, cytowany przez
Rzeczpospolitą
.
Nowości pojawią się również w obrębie
kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników
. Powstają pomysły zakładające wprowadzenie możliwości wydawania orzeczeń w określonych rodzajach spraw przez osoby wykonujące samodzielne zawody medyczne, tj. pielęgniarki, pielęgniarzy i fizjoterapeutów.
Zdaniem ekspertów proponowane uzgodnienia mogą pomóc w naprawie niestabilnej sytuacji kadrowej w orzecznictwie lekarskim.
- Należy działać i szukać rozwiązań, bo sytuacja jest bardzo trudna, zarówno biorąc pod uwagę liczbę wakatów, jak i średni wiek lekarzy. Lata zaniechań zrobiły swoje. Potrzebna będzie też szersza kampania wśród medyków, wskazująca, że warunki współpracy z ZUS ulegną zmianie i staną się one bardziej elastyczne i atrakcyjne - mówi Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.
Pojawiają się jednak obawy. Katarzyna Kamecka, ekspertka Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, cytowana przez
Rzeczpospolitą
, niepokoi się pomysłem związanym z powierzeniem funkcji orzeczniczych osobom niebędącym lekarzami:
- Zamiast tego można byłoby zastanowić się nad powierzeniem tych zadań w ramach obowiązków realizowanych na etapie specjalistycznego kształcenia medyków - proponuje w rozmowie z dziennikiem.
Zobacz też:
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA