Logo
  • DONALD
  • KOMISJA EUROPEJSKA CHCE ZABRONIĆ INGEROWANIA W POGODĘ, BO SKUTKI MOGĄ BYĆ KATASTROFALNE

Komisja Europejska chce zabronić ingerowania w pogodę, bo skutki mogą być katastrofalne

17.07.2023, 06:45
Komisja Europejska planuje wprowadzić
zakaz geoinżynierii
, której zadaniem jest modyfikacja pogody i zatrzymanie zmian klimatu. Komisarze uważają, że ingerencje w pogodę stanowią "niedopuszczalne" ryzyko i mogą zaszkodzić zamiast pomóc. 
Pod koniec czerwca KE wezwała do międzynarodowych rozmów na temat zagrożeń i zarządzania geoinżynierią. Jednocześnie coraz więcej państw i organizacji chce się angażować w rozwój geoinżynierii.
- Nikt nie powinien przeprowadzać eksperymentów sam na naszej wspólnej planecie - oświadczył szef polityki klimatycznej UE Frans Timmermans. 
Geoinżynieria węglowa polega na bezpośrednim usuwaniu emisji CO2 z atmosfery. Natomiast geoinżynieria słoneczna (SRM) polega na odbijaniu promieni słonecznych, np. za pomocą rozpylania aerozoli siarczanowych w stratosferze.
- Powinno to zostać omówione na odpowiednim forum, na najwyższym szczeblu międzynarodowym - podkreślił Timmermans. 
Emerytowana profesor Imperial College w Londynie Joanna Haigh ostrzegła, że taka technologia stwarza ryzyko, że niektóre kraje zaczną
zaniedbywać zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych
.
Badacze są podzieleni w kwestii kontrowersyjnej SRM. Ponad 100 naukowców podpisało list wspierający badania, które mają dowieść, czy SRM może zmniejszyć bezpośrednie zagrożenie globalnym ociepleniem. Inni natomiast chcą zakazu korzystania z tej gałęzi geoinżynierii.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA