Logo
  • DONALD
  • KOMISJA EUROPEJSKA PRZYJĘŁA STRATEGIĘ OGRANICZENIA PESTYCYDÓW O POŁOWĘ DO 2030

Komisja Europejska przyjęła strategię ograniczenia pestycydów o połowę do 2030

24.05.2020, 08:58
W środę
Komisja Europejska
przyjęła
strategię budowania zrównoważonego systemu żywności
. Jak wskazuje serwis Farmer.pl, główne cele programu "Od pola do stołu" to ograniczenie stosowania pestycydów, zmniejszenie zużycia nawozów oraz rozwój rolnictwa ekologicznego. Jako perspektywę realizacji tych celów przyjęto
2030 rok
. Strategia ma być jedną z podstaw
"Europejskiego Zielonego Ładu"
"Kryzys związany z koronawirusem uwydatnił znaczenie solidnego i odpornego systemu żywnościowego, który funkcjonuje w każdych okolicznościach i jest w stanie zapewnić obywatelom dostęp do wystarczającej podaży żywności po przystępnych cenach. Pandemia uświadomiła nam również bardzo wyraźnie wzajemne powiązania między naszymi zdrowiem, ekosystemami, łańcuchami dostaw, wzorcami konsumpcji i ograniczeniami planety" - czytamy w komunikacie Komisji. 
KE chce, aby do 2030 roku udało się
zmniejszyć stosowanie pestycydów chemicznych o 50%
oraz
niebezpiecznych pestycydów również o 50%
"W oparciu o doświadczenia z wdrożenia dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów jasne jest, że można zrobić więcej, aby zmniejszyć ogólne stosowanie i ryzyko dotyczące pestycydów poprzez promowanie praktyk integrowanej ochrony roślin, w której stosowane są zrównoważone, biologiczne, fizyczne i inne niechemiczne metody ochrony upraw oraz pestycydy niskiego ryzyka" - tłumaczy Komisja. 
KE zapowiada, że
aby utrzymać dochody rolników
, zostaną podjęte kroki takie jak wzmocnienie przepisów dotyczących integrowanej ochrony roślin. KE zapewnia, że ułatwi też wprowadzanie do obrotu pestycydów zawierających biologiczne substancje czynne oraz wzmocni ocenę zagrożeń dla środowiska związanych ze stosowaniem pestycydów. 
W strategii znalazł się również taki cele jak "zmniejszenie strat składników pokarmowych o co najmniej 50%, przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie doszło do pogorszenia żyzności gleby". Ma to
ograniczyć stosowanie nawozów o co najmniej 20%.
Poza tym KE chce, aby do 2030 rolnicy przeznaczyl
i minimum 25% gruntów na rolnictwo ekologiczne
. Komisja zapowiada stworzenie planu działań na rzecz rolnictwa ekologicznego, który ma pomóc państwom członkowskim UE stymulować podaż i popyt na produkty ekologiczne oraz wspomóc kampanie promocyjne i "zielone" zamówienia publiczne. 
Strategia przyjęta przez KE budzi kontrowersje wśród rolników. 
Copa-Cogeca,
organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze twierdzi, że cele wyznaczone przez KE to "atak na europejskie rolnictwo". W jej ocenie rolnikom grozi
drastyczny spadek dochodów
, a Europa nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa żywnościowego. 
"Na naszych oczach
KE realizuje najczarniejszy scenariusz przyszłości rolnictwa
#EUFarm2Fork nie oferując rolnikom nic w zamian. Nie mamy zabezpieczonych interesów rolnika" - pisze natomiast Agnieszka Maliszewska, wiceprzewodnicząca Copa-Cogeca, ekspert branży mleczarskiej. 

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

 

Chcesz nam pomóc zmieniać polskie media? Przeczytaj, dlaczego warto: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA

Popularne dzisiaj

Ziemkiewicz: lewica doprowadziła do zbydlęcenia młodych kobiet, typ agresywnej, młodej k****i

Ziemkiewicz: lewica doprowadziła do zbydlęcenia młodych kobiet, typ agresywnej, młodej k****i
60
"Dla rozjuszonej dziczy na ulicach nie ma znaczenia pod jakim dziś akurat hasłem - aborcja, sądy, klimat czy blm". Zobacz więcej »

Influencerka wykorzystała hasło #piekłokobiet do reklamy batona

Influencerka wykorzystała hasło #piekłokobiet do reklamy batona
34
"Jest mi przykro, że kraj który tak kocham robi nam taką krzywdę. Nie pozostaje mi nic innego, jak osłodzić sobie ten dzień!".  Zobacz więcej »

Aborcyjny Dream Team w ciągu 24h zebrał na swoją działalność pół miliona złotych

Aborcyjny Dream Team w ciągu 24h zebrał na swoją działalność pół miliona złotych
52
"Osoby, które będą potrzebowały aborcji muszą wiedzieć, że nie są same i mogą się do nas zwrócić. Chcemy mieć możliwość im pomagać". Zobacz więcej »
Więcej popularnych