Logo
  • DONALD
  • JACEK SASIN ŚMIAŁO PODPISAŁ DOKUMENT W SPRAWIE BUDOWY ŁUKU TRIUMFALNEGO

Jacek Sasin śmiało podpisał dokument w sprawie budowy łuku triumfalnego

21.03.2021, 17:00
Wczoraj wicepremier
Jacek Sasin
odwiedził Tomaszów Lubelski, gdzie podpisał
akt erekcyjny inaugurujący budowę łuku triumfalnego
. Budowla ma powstać przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Ma upamiętnić
100-lecie Bitwy Warszawskiej
i
setną rocznicą pobytu marszałka
Józefa Piłsudskiego
na ziemi tomaszowskiej.
Dokładnie 20 marca 1921 roku Józef Piłsudski dekorował i odbierał defiladę pułków kawalerii - Ułanów Krechowieckich, Jazłowieckich, Podolskich i 6 Dywizjonu Artylerii Konnej.
Jak podkreślił wicepremier Jacek Sasin,
budowla ma nawiązywać do triumfalnych bram stawianych na cześć marszałka Piłsudskiego
:
- Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków, o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycję, swoją kulturę, którą chcemy zachować i chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach również czuć się Polakami - powiedział Sasin.
Polityk przypomniał, że Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim był w kilka dni po podpisaniu traktatu ryskiego. Wówczas miasto nie było już kresowe, a znalazło się właściwie w centralnej Polsce.
- To pokazuje również skalę zwycięstwa Polaków, Polski nad bolszewikami i skalę tego wysiłku zbrojnego, który naród polski podjął w obronie swojej niepodległości, wykuwając granice nowo powstałego państwa - mówił wicepremier.
- Nie byłoby tego sukcesu wtedy, nie byłoby Polski na mapie Europy, a może nie byłoby Europy takiej, jaka istniała przez kolejne 20 lat aż do wybuchu II wojny światowej, gdyby nie ci żołnierze, którzy tutaj w Tomaszowie Lubelskim odbierali rąk Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza marszałka Józefa Piłsudskiego zaszczytne ordery, które krwią własną zdobywali na polach bitwy polsko-bolszewickiej - dodał.
Budowla ma mieć sześć metrów wysokości.
Po jednej stronie, która ma być poświęcona upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej - będzie na nim umieszczony napis "Cud nad Wisłą" oraz postać ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki. Na tej stronie łuku mają znaleźć się także płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego.
Z drugiej strony łuku, która ma upamiętniać setną rocznicę pobytu Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej znajdzie się napis "Marszałek J. Piłsudski" z płaskorzeźbą z jego wizerunkiem i datami 1921 i 2021. Łuk ma być betonowy, a jego zdobienia mają zostać wykonane z brązu.
Wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń w rozmowie z PAP przekazał, że ma nadzieję, że łuk triumfalny
zostanie odsłonięty najpóźniej 11 listopada tego roku.
Budowa łuku triumfalnego to inicjatywa Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego. Trwa zbiórka funduszy na sfinansowanie budowli. Szacunkowy koszt to
200 tysięcy złotych.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA