Logo
  • DONALD
  • GÓRALE WYSZLI NA ULICE, ŻEBY CHRONIĆ DOBRE IMIĘ JANA PAWŁA II PRZED SZKALOWANIEM

Górale wyszli na ulice, żeby chronić dobre imię Jana Pawła II przed szkalowaniem

20.03.2023, 11:15
 
fot. East News / Twitter
W sobotę w
Nowym Targu
odbył się "
marsz w obronie dobrego imienia Jana Pawła II oraz wartości, które głosił"
. To kolejna reakcja na spór o działania papieża-Polaka po głośnym reportażu Marcina Gutowskiego. Jak podkreślali organizatorzy marszu, był on "wyrazem sprzeciwu" wobec "nasilających się prób zdyskredytowania św. Jana Pawła II"
Organizatorami marszu był
Związek Podhalan w Polsce, Sanktuarium im. św. Jana Pawła II oraz Rada Powiatu Nowotarskiego
. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:30 na rynku w Nowym Targu, następnie manifestacja ruszyła w stronę oddalonego o ok. 2 km sanktuarium, gdzie o 12:00 odprawiono mszę świętą.
 Podczas pochodu odmawiano różanieć i śpiewano
Barkę
W marszu wzięło udział ok. 1,5 tysiąca osób, w tym członkowie Związku Podhalan w tradycyjnych góralskich strojach. Na czele manifestacji niesiono polskie i watykańskie flagi. Organizatorzy marszu podkreślali, że przyszli, aby "bronić papieża". 
-
Nie zgadzamy się na szkalowanie naszego świętego patrona
. Nie zgadzamy się na uwłaczający pamięci Jana Pawła II, gorszący medialny dyskurs, obraźliwe i pełne agresji komentarze zamieszczane w internecie dotyczące jego osoby. Jesteśmy zobowiązani słowami Jana Pawła II, które wypowiedział do nas w 1997 roku pod Wielką Krokwią w Zakopanem:
Na was zawsze można liczyć
. Protestujemy równocześnie przeciwko przedmiotowemu wykorzystywaniu imienia Jana Pawła II i jego wizerunku, zarówno w ,mediach jak i w polityce - mówił w rozmowie z TVP
Julian Kowalczyk
, prezes Związku Podhalan.
- Nie możemy znieść tego, że można szkalować Jana Pawła II. My, górale, jesteśmy hardzi, butni. Nie pozwolimy sobie na to, żeby ktoś szargał dobre imię Papieża. Jesteśmy wychowani na naukach Ojca Świętego. Jesteśmy winni Janowi Pawłowi II obronę, który mówił, że na nas zawsze można liczyć - mówiła z kolei Józefa Guziak, współorganizatorka marszu. 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA