Logo
  • DONALD
  • SONDAŻ: POLACY MAJĄ W KOŃCU DOŚĆ ODDYCHANIA BRUDNYM POWIETRZEM

Sondaż: Polacy mają w końcu dość oddychania brudnym powietrzem

06.05.2021, 10:17
fot. East News
Zdecydowana większość mieszkańców największych polskich miast chce
więcej zieleni, czystego powietrza i przestrzeni dla czystej mobilności.
Jak wynika z ankiety online YouGov badającej mieszkańców Warszawy i Krakowa, Polacy mają dość smogu i oddychania zanieczyszczonym powietrzem. 
Ponad 90% ankietowanych chce więcej terenów zielonych w swoich miastach
, co stanowi rekord wśród wszystkich badanych 15 miast w Europie (średnia dla wszystkich badanych to 82%.). Niewiele mniej uczestników badania wyraziło zapotrzebowanie na więcej przestrzeni dla ruchu pieszego i transportu publicznego, a ponad połowa popiera wprowadzenie innych rozwiązań - zakaz wjazdów wysokoemisyjnych samochodów do miast czy zamknięcie ulic przed szkołami i przedszkolami dla zanieczyszczających powietrze pojazdów.
Czterech na pięciu ankietowanych przyznało, że chcieliby aby
prezydenci miast zrobili więcej w celu chronienia ich przed zanieczyszczeniem powietrza
. To jeden z najwyższych wyników w Europie, wyższy osiągnęły jedynie Włochy. Mieszkańcy oczekują, że władze miast będą promowały korzystanie z transportu publicznego oraz chodzenie pieszo, a także, że zwiększą powierzchnię terenów zielonych. 
- Wyniki badania powinny być brane pod uwagę przy planowaniu zmian w politykach mobilności i planach inwestycyjnych nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale także w innych dużych miastach w Polsce, gdzie odpowiedzi respondentów byłyby zapewne podobne.
Miasta mają do dyspozycji całą gamę rozwiązań
służących jednocześnie ograniczaniu emisji z transportu i tworzeniu zielonej przestrzeni, przyjaznej mieszkańcom. Mogą też łączyć je na wiele sposobów, np. zwężając ulice i poszerzając ciągi pieszo-rowerowe, uzupełniając je o zieleń, czy budując nowe torowiska tramwajowe pokryte trawą - mówiła
Urszula Stefanowicz
z Polskiego Klubu Ekologicznego Oddziału Mazowieckiego.
Badani mają również sprecyzowane poglądy odnośnie samochodów w miastach. Trzy czwarte respondentów chce ograniczenia zanieczyszczenia spowodowanego ruchem drogowym, a ponad połowa stwierdziła, że po 2030 roku powinno być dozwolone poruszanie się wyłącznie samochodami bezemisyjnymi. 
Badanie zostało zlecone przez Clean Cities Campaign, czyli europejski ruch mający zachęcić miasta do przejścia na transport bezemisyjny do 2030 roku. 
Zobacz też:

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA