Logo
  • DONALD
  • "SZPILA" PODSUMOWUJE 100 DNI PROTESTÓW STRAJKU KOBIET I DZIAŁANIA POLICJI

"Szpila" podsumowuje 100 dni protestów Strajku Kobiet i działania policji

04.02.2021, 10:56
Ostatni piątek był dokładnie setnym dniem protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Demonstracje rozpoczęły się 22 października po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ostatnio znów przybrały na sile, po tym, jak wyrok opublikowano. 
Sto dni protestów podsumowuje
Szpila
, czyli
"feministyczy kolektyw antyrepresyjny"
, który podczas demonstracji koordynuje
udzielanie pomocy prawnej
zastrzymanym. Z raportu grupy dotyczącego Warszawy wynika, że od 22 października do 29 stycznia 150 razy doszło do sytuacji, w której osoby były czasowo pozbawiane wolności czyli dłużej przetrzymywane w radiowozach i zatrzymywane na komisariatach. 
"
81 razy
osoby musiały zostać na noc (lub czasem dwie) w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, czyli mówiąc potocznie - na dołku, i postawiono im zarzuty.
62 razy
osoby były przewożone na komisariaty, z których wychodziły tego samego dnia (lub nocy) z postawionymi zarzutami.
7 razy
osoby były przetrzymywane przez kilka godzin w radiowozach lub zabrane na komisariat - ale wypuszczono je bez postawienia zarzutów" - podsumowuje Szpila.
Najwięcej zarzutów dotyczy
rzekomego nielegalnego udziału w nielegalnym zgromadzeniu.
Uczestnikom protestów stawiane są również
zarzuty nieprzestrzegania nakazów/ograniczeń
w czasie pandemii, niestosowania się do poleceń policji i utrudniania czynności służbowych oraz znieważenia funkcjonariusza. 
"To, na co na pewno należy zwrócić uwagę, to
skala policyjnej przemocy
. W mediach społecznościowych bardzo często widzimy relacje osób, które jej doświadczyły - dostały gazem, pałką, butem, pięścią czy były brutalnie zatrzymywane. Na komisariatach także dochodziło do przemocy - psychicznej i fizycznej. Wszystkim tym osobom chcemy powiedzieć, że nie jesteście same. Zgłaszajcie się do nas jeżeli tylko potrzebujecie wsparcia emocjonalnego, obdukcji lekarskiej, nagłośnienia swojej sprawy" - czytamy. 
Szpila zwraca uwagę na 
główne problemy
, z którymi musi się mierzyć. Pierwszy dotyczy
wywożenia zatrzymanych poza Warszawę
, m.in. do Piaseczna, Pruszkowa czy Legionowa. Według Szpili, ma utrudniać to dotarcie na komisariaty obrońcom zatrzymanych oraz organizowanie demonstracji solidarnościowych. 
Z tym wiąże się kolejny problem czyli
trudności w ustaleniu miejsca pobytu osoby zatrzymanej
"Nawet mając dane osobowe i pełnomocnictwa, obrońcy i obrończynie zatrzymanych czasami przez wiele godzin nie mogły/li potwierdzić czy dana osoba przebywa na danym komisariacie. Zdarzało się, że w ciągu kilku minut dostawałyśmy od policji rozbieżne informacje co do miasta, w którym przebywa zatrzymana osoba".
Zdarzało się też, że prawnicy nie byli przez wiele godzin dopuszczani do zatrzymanych. 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

Nasz Twitter: https://twitter.com/donald_PL_

A to nasz kanał na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/105210614756147/posts/136721888271686/?d=nhttps://www.facebook.com/105210614756147/posts/136721888271686/?d=n
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA