Logo
  • DONALD
  • NAUKOWCY ZBADALI, JAK NA UCZNIÓW WPŁYNĄŁ ROK ZDALNEJ NAUKI: GORSZE ZDROWIE FIZYCZNE I PSYCHICZNE, U 20% OZNAKI DEPRESJI

Naukowcy zbadali, jak na uczniów wpłynął rok zdalnej nauki: gorsze zdrowie fizyczne i psychiczne, u 20% oznaki depresji

10.10.2021, 17:30
Zespół badaczy pod kierownictwem
dr hab. Piotra Długosza
z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przeprowadziła badania dotyczące
wpływu nauki zdalnej na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów.
Badania zrealizowano w Polsce i na Ukrainie wśród uczniów różnych klas. 
- Wstępne wyniki badań wskazują, że pandemia i przejście na zdalną edukację
mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego młodzieży
. Widać też, że uczniowie po prawie półtorarocznej przerwie od tradycyjnej nauki w szkole zdali sobie sprawę z braków i zaległości powstałych w czasie lekcji online. W perspektywie kolejnego lockdownu jest to bardzo niepokojące, gdyż z jednej strony uczniowie wiedzą o swoich brakach - i jednocześnie obawiają się wymagań stawianych przez nauczycieli i szkołę, a z drugiej strony są przerażeni faktem, że może niebawem wrócić zdalne nauczanie i ich szanse szkolne i życiowe mogą zostać zniweczone - komentuje dr hab. Długosz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Badania wykazały, że tylko jedna trzecia uczniów nie miała trudności ze zrozumieniem treści przekazywanych podczas nauki zdalnej. 67% respondentów przyznało się z kolei, że podczas sprawdzianów
ściągała lub korzystała z pomocy
, np. rodziców. 63% stwierdziło z kolei, że podczas nauki w szkole mogą nauczyć się więcej niż podczas edukacji zdalnej. 
Jeśli chodzi o
zdrowie i samopoczucie
uczniów, to u 16% badanych pogorszył się wzrok, u 18% pojawiła się nadwaga. Pogorszenie sprawności fizycznej zgłosiło 30% badanych, a pogorszenie ogólnego funkcjonowania 26%. Badania za pomocą skali  PHQ9 (ang. The Patient Health Questionnaire-9) pokazały natomiast, że
20% respondentów przejawia objawy depresji
. 15% uczniów nie ma satysfakcji z życia, a 20% zadeklarowało, że chciałoby skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga w szkole. 
Uczniów pytano również o
zdarzenia, które wpłynęły na ich kondycję psychiczną
podczas pandemii. 4% wskazało na utratę pracy przez rodziców, 18% przejście rodziców na pracę zdalną, 12% spadek przychodów w rodzinie, 12% pojawienie się konfliktów i nieporozumień w domu, 15% pogorszenie kontaktu z rówieśnikami, 10% ciężką chorobę w rodzinie, a 3% śmierć w rodzinie z powodu COVID-19. 
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA