Logo
  • DONALD
  • CZARNEK ZAPEWNIA, ŻE "W SZKOŁACH NIE MA WYSOKIEJ TRANSMISJI WIRUSA", ALE TO DOBRZE, ŻE SĄ ZAMKNIĘTE, BO OGRANICZAJĄ MOBILNOŚĆ WIRUSA

Czarnek zapewnia, że "w szkołach nie ma wysokiej transmisji wirusa", ale to dobrze, że są zamknięte, bo ograniczają mobilność wirusa

22.03.2021, 14:32
fot. East News, Facebook/Ministerstwo Edukacji i Nauki
Przemysław Czarnek
udzielił wywiadu dla Onetu, w którym tłumaczył, że
w szkołach jest bezpiecznie, a zamknięcie szkół było konieczne, aby ograniczyć przemieszczanie się nie tylko dzieci, ale i innych osób.
Minister Edukacji i Nauki stwierdził, że nauka zdalna jest najmniej efektywna w najmłodszych rocznikach, ale jest konieczna w przypadku trzeciej fali koronawirusa wywołanej odmianą brytyjską. 
- Mówimy o 1,2 mln dzieci, a do tego trzeba dodać przemieszczających się rodziców i opiekunów, przewoźników oraz przedsiębiorców, którzy dostarczają posiłki.
To codziennie kilka milionów osób w ruchu.
Kiedy się wyłączy ten ruch na trzy tygodnie z uwzględnieniem, po drodze, przerwy świątecznej, to powinniśmy zauważyć radykalną zmianę w statystykach zakażeń - mówił minister.
Czarnek zauważył, że od 18 stycznia ponad 90% szkół w całym kraju (od 99% do około 95% z nich) pracowało w trybie stacjonarnym z uwzględnieniem zasad reżimu sanitarnego, a
mimo to nie było tam wysokiej transmisji wirusa i ognisk zakaźnych
- Po co zamyka się baseny, muzea czy siłownie? Tam też nie odkryto szczególnych ognisk koronawirusa, ale chodzi o to, żeby ograniczyć mobilność i kontakty ludzi.
Trzeba to zablokować na kilka tygodni, by zwalczyć trzecią falę
i dać szansę powrotu do nauki stacjonarnej może nawet na dużo większą skalę - tłumaczył. 
Minister uspokaja, że
"czwartej fali najpewniej już nie będzie, bo do tego czasu zaszczepi się duża część społeczeństwa".
W ramach pomocy uczniom
uruchomiono program wsparcia merytorycznego
, który zakłada dodatkowe godziny w trybie stacjonarnym w klasach IV–VIII i w szkołach ponadpodstawowych - o ich podziale będzie decydował dyrektor szkoły. Wprowadzenie godzin wspierających będzie możliwe dzięki zwiększeniu subwencji oświatowej o 187 mln zł.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA