
fot. East News
United Surveys przeprowadziło
sondaż
na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytano Polaków, na kogo chcieliby oddać głos w wyborach parlamentarnych. Okazuje się, że ponownie
największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska
. Na ugrupowanie Donalda Tuska chciałoby zagłosować
30,4 procent badanych
. Jest to wzrost o 1,8 pkt procentowego w porównaniu do
badania przeprowadzonego w połowie kwietnia
, gdzie Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu zestawienia.
Spadek o 2,3 pkt procentowego
w porównaniu do kwietniowego badania zanotowało z kolei
Prawo i Sprawiedliwość
. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować 27,3 procent badanych.
Na podium znalazła się jeszcze
Konfederacja
z wynikiem
14,4 procent
i jest to wzrost od 0,5 pkt procentowego.
Do Sejmu dostałaby się też Trzecia Droga z wynikiem 8,8 procent oraz Lewica, na którą głosować chciałoby 6,8 procent respondentów. Pod progiem znalazłaby się partia Razem z wynikiem 3,9 procent.
Politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk zwraca uwagę, że małe zmiany w sondażach są powiązane z trwającą kampanią wyborczą:
- Żyjemy w stabilnym systemie partyjnym i wszelkie wahnięcia, nawet w trakcie kampanii, nie są w stanie doprowadzić do zasadniczej zmiany. Wygląda na to, że kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski po prostu uczestniczył często w różnych debatach, spotkaniach i siłą rzeczą zajmował dużą przestrzeń medialną. To mogło PO się udzielić - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.
- Jego wzrosty i zauważalny spadek Lewicy jakoś się spajają, co nie dziwi. PO i Lewica rywalizują o ten sam elektorat i to też pokazuje sondaż - dodaje.
- W przypadku PiS partia płaci za kampanię Karola Nawrockiego. Można sądzić, że części wyborców tej formacji nie służy wychodzenie z pozycji, w jakiej PiS się znalazło. Wyborcy często potrzebowali silnych stymulatorów, by w ogóle pójść na wybory, a że teraz partia nie sprawuje władzy, to trudno jej zachęcać do głosowania - zauważa w rozmowie z Wirtualną Polską.