Logo
  • DONALD
  • STASZEWSKI: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE STRACIŁO MILIONY NA PROMOCJE REGIONU, BO WOLAŁO OGŁOSIĆ SIĘ STREFĄ WOLNĄ OD LGBT

Staszewski: województwo podkarpackie straciło miliony na promocje regionu, bo wolało ogłosić się strefą wolną od LGBT

02.02.2021, 10:40
Aktywista LGBT Bart Staszewski
opublikował na swoim Facebooku
wyniki śledztwa
, które przeprowadził w związku z ogłoszeniem
województwa podkarpackiego
strefą wolną od LGBT.
Według aktywisty,
województwo to straciło na tej decyzji miliony złotych.
Jak ustalił Staszewski
międzynarodowy projekt przygotowywany od 2018 roku
"Szlak Karpacki - odkrywanie, promocja i ochrona bogactwa kulturowego i przyrodniczego regionu Karpat"
miał zagwarantowane dofinansowanie z funduszy norweskich. Jednak po ogłoszeniu województwa strefą wolną od LGBT
dofinansowanie cofnięto.
"Miało być pięknie i z przytupem. O tym, jak rozwijać Karpaty marszałek Władysław Ortyl rozmawiał w Rzeszowie z Haraldem Egererem, Dyrektorem Biura Programu Środowiskowego ONZ w Wiedniu już w 2018 r. Huczne zapowiedzi i wieloletnie przygotowywania. Co miało być celem? Promowanie i ochrona naturalnego i kulturowego dziedzictwa Karpat poprzez lepszą współpracę regionalną, budowanie potencjału i wymianę wiedzy, w szczególności z zainteresowanymi stronami z innych obszarów górskich, takich jak Alpy i Norwegia, przy jednoczesnym zapewnieniu rozwoju społeczno-gospodarczego dla lokalnych społeczności. W ramach projektu miały być organizowane targi, festiwale, promowanie tradycyjnych produktów Karpat oraz szereg inicjatyw. Projekt miał przełożyć się na prestiż i wieloletnią promocję regionu w Europie.
Województwo Podkarpackie miało być liderem projektu - zaangażowane były w niego także instytucje m.in. z Czech, Serbii, Rumunii, Węgier, Ukrainy i Słowacji
" - napisał aktywista.
Uchwałę anty-LGBT władze województwa przyjęły w czerwcu ubiegłego roku. Z kolei T
he Financial Mechanism Office - sekretariat Funduszy Norweskich we wrześniu 2020 roku
poinformował, że województwo podkarpackie nie otrzyma dofinansowania.
Miało ono wynieść blisko 8 milionów złotych
:
"Po otrzymaniu pozytywnej akceptacji dla projektu w 2019 r., zawarciu niezbędnych partnerstw, zabezpieczeniu w budżecie środków na wkład własny rada sejmiku województwa 14 czerwca 2019 r. przyjęła specjalną uchwałę, która miała zabezpieczyć realizację projektu w kolejnych latach. Ci sami radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego miesiąc wcześniej zagłosowali jednak za przyjęciem uchwały sprzeciwiającej się tzw. "ideologii LGBT".
Przyjęcie tego dokumentu storpedowało wielomilionowy i międzynarodowy projekt
" - napisał.
"We wrześniu 2020 r. FMO (The Financial Mechanism Office - sekretariat Funduszy Norweskich) zwróciło się o poinformowanie Województwa Podkarpackiego jako lidera projektu 0501 "Szlak Karpacki"  oraz pozostałych beneficjentów, że z uwagi na przyjętą przez sejmik uchwałę, anulowano dotację dla tego projektu. Wskazano przy tym, że przez przyjęcie uchwały wprost odnoszącej się do "LGBT" czy "ideologii LGBT" lider projektu dyskryminuje określoną grupę ludzi, tj. osoby ze społeczności LGBT. Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
Co taka decyzja oznacza? Brak dofinansowania na kwotę ok. 1,7 mln euro (ok. 8 mln zł) na rozwój i promocję regionu
. Zamiast Szlaku Karpat turyści zobaczą najdroższą strefę wolną od LGBT w Polsce a informację o tym, dostaną też międzynarodowi partnerzy projektu, którzy także nie dostaną dofinansowania dla swoich działań zaplanowanych w tym projekcie" - dodał.
Władze województwa, ale także przedstawiciele ministerstw nie udzielili Staszewskiemu odpowiedzi na zadane przez niego pytania. Okazuje się jednak, że nie był to problem, ponieważ norweskie władze udostępniły
"dokumenty z korespondencji z polskimi władzami w sprawie stref i konkretnie projektu 0501"
.
Wynika z nich, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej już w lipcu 2020 otrzymało od FMO informację, że uchwały anty-LGBT mogą naruszać regulamin przyznawania środków z Funduszy Norweskich:
"Oznacza to, że
polski rząd wiedział, że samorządy mogą stracić dofinansowania, ale mimo to, nie ujawnił tej informacji.
Ponieważ podejście Polski w sprawie stref wolnych od LGBT się nie zmieniło w kolejnym liście, z 23 września 2020 r., przekazano polskim władzom, że państwa finansujące Fundusze Norweskie uznały, że wsparcie projektów samorządów, które są "strefami wolnymi od ideologii LGBT”" byłoby naruszeniem reguł przyznawania funduszy norweskich. Jednocześnie wyraźnie wskazano, że władze polskie mają zapewnić, aby żaden taki samorząd nie dostał dofinansowania w ramach Funduszy Norweskich"- napisał Staszewski.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/107750507339408/posts/428515915262864/https://www.facebook.com/107750507339408/posts/428515915262864/
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA