Logo
  • DONALD
  • HOŁOWNIA PREZENTUJE PROGRAM DLA SZKOŁY: WYŻSZE ZAROBKI DLA NAUCZYCIELI I ODPOLITYCZNIENIE SZKOŁY W PAKCIE NA WZÓR FINLANDII

Hołownia prezentuje program dla szkoły: wyższe zarobki dla nauczycieli i odpolitycznienie szkoły w pakcie na wzór Finlandii

14.05.2022, 17:00
Dziś lider Polski 2050
Szymon Hołownia
zaprezentował w Warszawie
program dla polskich szkół "Edukacja dla przyszłości".
Podczas prezentacji opowiadał o kooperacji, krytycznym myśleniu i umiejętności komunikacji ze światem, które zostały uwzględnione w programie:
- To są fundamentalne rzeczy, bez których nasze dzieciaki nie poradzą sobie w tym coraz szybciej zmieniającym się świecie - stwierdził Hołownia.
- Czego dzisiaj potrzebują nasze dzieciaki? Czy tego, by na pamięć zakuwać dzieła wielkich Polaków, kardynała Wyszyńskiego, Jana Pawła II, czy tego, żeby po podstawówce znać angielski na takim poziomie, żeby się z każdym w świecie dogadać, przeczytać każdy artykuł, zrozumieć informacje, które do nich płyną? - pytał Hołownia.
Lider Polski 2050 opowiadał, że w programie
zapisano jak ograniczyć w szkołach rolę ocen cyfrowych
i jak sprawić, żeby dzieci zamiast "siedzieć w klasach i zakuwać" więcej czasu, spędzały na warsztatach i zajęciach uczących współpracy i kreowania.
Według partii Hołowni ważne jest,
by w szkole obowiązywał paradygmat współpracy, a nie rywalizacji:
 - To jest szkoła, która wychodzi z tej chorej sytuacji, w której testy i oceny cyfrowe są absolutnie wszystkim. Przecież my dobrze wiemy, że nasze życie z ocen, testów, zakuwania się nie składa - powiedział Hołownia.
Hołownia podczas prezentacji zwrócił także uwagę na to,
w jaki sposób są obecnie traktowani nauczyciele:
- Nauczyciel jest dzisiaj traktowany często
jak swego rodzaju służący państwa
, guwernantka zatrudniana przez państwo i źle opłacana, która gdzieś tam ma zrobić swoje rzeczy, ale za bardzo nie będziemy się tym przejmować, bo to jest jego czy jej psi obowiązek. Tak nie można traktować ludzi, którzy odpowiadają za całe życie, za całą przyszłość naszych dzieci - stwierdził lider Polski 2050.
W programie zaprezentowanym przez Polskę 2050 znalazły się także zapisy, według których
nauczyciele nie mogą zarabiać mniej niż średnia krajowa i "nie może być tak, żeby nauczyciel był obciążony nadmiarem biurokracji".
"Chcemy zapewnić godne warunki pracy i płacy nauczycielkom i nauczycielom, których pensje powinny sprawiać, że zawód ten będzie atrakcyjny i prestiżowy dla młodych ludzi. Nauczycielom należy pozwolić na większą niż obecnie autonomię, skrócić ścieżkę awansu zawodowego ​​oraz stworzyć warunki ustawicznego rozwoju" - zapisano w programie Polski 2050.
Hołownia odniósł się podczas prezentacji programu do reform ministra Czarnka:
- Nauczyciel nie może mieć nad sobą kuratora, który będzie jak pani Nowak w Krakowie pilnował, czy wszystko ideologiczne zgadza się i gra, czy dzieci żegnają się we właściwą stronę i czy mają odpowiednie poglądy i odpowiednio często wzywają pana ministra Czarnka na pomoc - mówił.
W programie zapisano także
postulat dotyczący odpolitycznienia szkoły na wzór Finlandii:
"Ponadto proponujemy wzorem Finlandii pakt dla edukacji, nie na kadencję, ale na pokolenia, ponadpartyjne ogólnonarodowe porozumienie, rozwiązania wypracowane tak z partiami, jak i z organizacjami pozarządowymi, które przy wymianie ekip rządzących będą kontynuowane, którego pierwszym i zasadniczym punktem jest odpartyjnienie oświaty, obietnica kontynuacji mimo zmiany władzy" - zapisano.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA