Logo
  • DONALD
  • Z JAKIEGOŚ POWODU "REL" ZOSTAŁO MŁODZIEŻOWYM SŁOWEM ROKU

Z jakiegoś powodu "rel" zostało Młodzieżowym Słowem Roku

07.12.2023, 09:20
Wydawnictwo PWN ogłosiło dziś wyniki plebiscytu na
Młodzieżowe Słowo Roku.
Tym razem najwięcej głosów internautów zdobyło słowo
"rel"
, na podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Specjalną Nagrodę Jury przyznano natomiast słowu "oddaje".
Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 18 tysięcy słów i wyrażeń, z których jury wybrało finałową dwudziestkę. Wśród propozycji były m.in. bambik, baza, bratku/bruh,  cringe,  delulu, drillowiec, fr/FR, git,  IMO, lol, NPC,  odklejka, oporowo, rel, rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała. Ze względu na kontrowersje wycofano z finału słowo "kys".
Ostatnim etapem było głosowanie internautów, w którym wygrało słowo "rel", uzyskując 19 tys. głosów. 
-
Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca
. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży. Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable "możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu - jest bardzo popularne wśród młodzieży - komentuje przewodnicząca jury Anna Wileczek. 
Na drugim miejscu znalazł się wyraz "
sigma"
, to popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się "
oporowo"
, używane jako synonim wyrażenia "do oporu/ w opór".
 
Jury przyznało również specjalną nagrodę słowu
"oddaje"
, które - jak wskazano - wyróżniało się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie "jako polskie, kreatywne językowo słowo".
- Wyraz ten oznacza: "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)". Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest "fajne" czy "ma dobry vibe" - wyjaśnia Marek Łaziński.
Jak informuje Wydawnictwo PWN, tegoroczne głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem,
oddano rekordowe 140 tysięcy głosów
Więcej na temat tegorocznego plebiscytu oraz komentarze jury dotyczące Młodzieżowego Słowa Roku można przeczytać na
stronie PWN

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. PWNwydawnictwo on Twitter: "Znamy już zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN #MłodzieżoweSłowoRoku2023! Decyzją internautów został nim: rel! 🥳 W tegorocznym konkursie oddano rekordową liczbę, ponad 140 tysięcy głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też: sigma i oporowo 👉 https://t.co/ZWqve6L19O. pic.twitter.com/Ze8IvtOFNm / Twitter"https://x.com/PWNwydawnictwo/status/1732666977666080870?s=20
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA