Logo
  • DONALD
  • BADANIE: 30% POKOLENIA Z NIE WIDZI POWIĄZANIA POMIĘDZY STUDIAMI A SUKCESEM ZAWODOWYM

Badanie: 30% pokolenia Z nie widzi powiązania pomiędzy studiami a sukcesem zawodowym

05.06.2024, 16:45
Politechnika Wrocławska
opublikowała wyniki badania
Skok w dorosłość
przeprowadzonego wśród przedstawicieli pokolenia Z. Pokazują one m.in., że tylko 28,4% badanych uważa studia za ważny krok dla kariery zawodowej, prawie 30% nie widzi natomiast związku między wyższym wykształceniem a późniejszym sukcesem w pracy. 
Badanie na zlecenie Politechniki Wrocławskiej zrealizował Instytut Badawczy IPC wśród uczniów ostatnich klas szkół średnich. Wynika z nich m.in. że młodzi ludzie już na tym etapie
dostrzegają znaczenie pracy
.
"Ponad połowa z nich (56,4%) podejmuje aktywności zarobkowe. Częściej wybierają zajęcia dorywcze (38,7%), ale czasem pracują już na stałe (17,7%). Co czwarty ankietowany (26,2%) szuka możliwości zarobkowych, choć jeszcze nie ma pracy. Tylko 17,4% respondentów nie pracuje i nie ma takich planów" - czytamy w komunikacie prasowym. 
- W swojej pierwszej pracy młodzież może skonfrontować się z bardziej namacalną, a nie wirtualną rzeczywistością, z obcymi ludźmi, a także z zadaniami różnymi od tych wykonywanych na co dzień w szkole lub w domu. To oznacza trening nowych umiejętności, sposobów pracy oraz budowanie własnej niezależności - finansowej, ale także opartej o poczucie sprawczości i kontroli - mówi
dr Anna Borkowska
, psycholożka, wicedyrektorka Centrum Doskonałości Dydaktycznej Politechniki Wrocławskiej.
Okazuje się również, że większość badanych
ma już plany na przyszłość
. 26,6% deklaruje, że dokładnie wie, co chce robić w życiu, a 34% ma już pomysły na dorosłe życie. 49,1% respondentów pytanych o to, co jest ważne w ich życiu, deklaruje, że rozwój osobisty i samorealizacja, 38% myśli natomiast o karierze i sukcesie zawodowym.
Rozpoczęcie studiów
planuje 53,3% badanych, 31,5% nie wie jeszcze, czy będzie kontynuowało edukację, a 15% nie zamierza studiować. Jak wskazują eksperci, wskazuje to na pewien trend wśród "zetek", dla których wyższe wykształcenie nie ma już tak dużego znaczenia, jak np. dla millenialsów. Tylko
28,4% badanych stwierdziło, że studia są niezbędne dla rozpoczęcia kariery zawodowej
.
Niecałe 30% uważa, że wyższe wykształcenie nie jest kluczowe w osiągnięciu sukcesu zawodowego. 
- Trendy, które można zaobserwować wśród pokolenia Z, są bardzo ważną informacją dla pracowników uczelni, którzy chcą dostosowywać ofertę do potrzeb przyszłych studentów - mówił podczas wczorajszej prezentacji wyników badań prof. dr hab. inż. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej cytowany przez PAP. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA