Logo
  • DONALD
  • RAPORT: NESTLÉ ŁADUJE CUKIER DO POKARMÓW DLA DZIECI I NIEMOWLĄT W BIEDNIEJSZYCH KRAJACH

Raport: Nestlé ładuje cukier do pokarmów dla dzieci i niemowląt w biedniejszych krajach

17.04.2024, 16:30
Z raportu niezależnej
organizacji pozarządowej Public Eye
wynika, że
odżywki dla niemowląt i płatki zbożowe firmy Nestlé
sprzedawane na południu świata zawierają cukier. Działacze Public Eye wysłali próbki produktów dla niemowląt sprzedawanych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej do belgijskiego laboratorium w celu przebadania ich. Okazuje się, że do produktów
dodawany jest cukier.
Wyniki badań ujawniły dodatek cukru w postaci
sacharozy lub miodu
w badanych próbkach mleka przeznaczonego do stosowania u niemowląt Nido oraz płatków zbożowych Cerelac przeznaczonych dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat. W produktach skierowanych do małych dzieci sprzedawanych na
rynku europejskim Nestlé nie dodaje cukru
.
Wytyczne WHO dla Europy mówią, że w żadnej żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia nie należy dopuszczać dodatku cukru ani substancji słodzących.
Laurent Gaberell, ekspert ds. rolnictwa i żywienia w Public Eye w rozmowie z Guardianem wprost stwierdził, że Nestlé musi zmienić swoją politykę:
- Nestlé musi położyć kres tym niebezpiecznym podwójnym standardom i zaprzestać dodawania cukru do wszystkich produktów dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w każdej części świata - powiedział.
Niedodawanie cukru do produktów dla dzieci jest jednym z
elementów walki z otyłością
. Ta staje się coraz większym problemem w krajach o niskich i średnich dochodach. W Afryce liczba dzieci z nadwagą poniżej piątego roku życia od 2000 roku wzrosła o 23 procent. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie ponad miliard ludzi żyje z otyłością.
Nestlé postanowiło skomentować doniesienia Public Eye. Firma przekazała, że zawsze "przestrzega lokalnych przepisów lub międzynarodowych standardów dotyczących informowania na etykietach o składzie produktu".
"Wierzymy w wartość odżywczą naszych produktów dla dzieci i kładziemy nacisk na stosowanie wysokiej jakości składników dostosowanych do wzrostu i rozwoju dzieci" - przekazano.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA