Jak wynika z ustaleń
RMF FM
, dziś Komisja Europejska ma zaakceptować propozycję
20. pakietu sankcji wobec Rosji
, a w środę ma przedstawić ją państwom członkowskim. Następnie rozpoczną się negocjacje z krajami Unii dotyczące jego ostatecznego kształtu. Zgodnie z planem UE chce przyjąć pakiet najpóźniej
do 24 lutego
, w czwartą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. Sankcje muszą zostać przyjęte jednomyślnie.
Ustalenia z 20. pakietu sankcji mają dotyczyć przede wszystkim zastąpienia dotychczasowego limitu na transport rosyjskiej ropy
zakazem usług morskich.
Za takim postulatem opowiedziała się Polska oraz kraje skandynawskie i bałtyckie. W związku z tym transport rosyjskiej ropy przez europejskie statki ma zostać całkowicie zabroniony. Jednocześnie transport morski spoza UE zostanie pozbawiony dostępu do wspólnotowych usług, m.in. ubezpieczeń.
Wcześniej RMF informowało, że Polska proponowała, aby wśród sankcji umieścić obowiązek certyfikacji pochodzenia drewna oraz zakaz współpracy z kolejnymi instytucjami finansowymi w ramach SFPS, co przyczyniłoby się do izolacji rosyjskiego sektora bankowego. Korespondentka Polskiego Radia ustaliła również, że Komisja Europejska planuje restrykcjami objąć rosyjskie nawozy. Już w poprzednim roku zdecydowano o nałożeniu na ten sektor sankcji, jednak proces ten miał trwac do 2028 roku. Obecnie starnia Unii mają znacząco skrócić ten czas.