Logo
  • DONALD
  • LICZBA WAKATÓW NA STANOWISKACH NAUCZYCIELSKICH PRZEBIŁA 20 000, BRAKUJE TEŻ MŁODYCH NAUCZYCIELI

Liczba wakatów na stanowiskach nauczycielskich przebiła 20 000, brakuje też młodych nauczycieli

29.07.2022, 16:45
Admin strony fanpage’a Dealerzy Wiedzy, który zajmuje się monitorowaniem ruchu kadrowego na stronach kuratoriów, alarmuje, że 16 polskich kuratoriów prezentuje na swoich stronach
20 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli
"Dla przypomnienia: zeszłoroczny szczyt (ok. 15 sierpnia) wyniósł 13 tysięcy, a to oznacza
50-procentowy wzrost liczby wakatów
" - dodał. 
26 lipca o godzinie 14 było dostępnych dokładnie 20 029 ogłoszeń. Wśród nich najczęściej powtarzały się oferty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i języka angielskiego oraz psychologów. 
Przypomnijmy, że na początku lipca prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zorganizował konferencję prasową, podczas której odniósł się do wynagrodzeń nauczycieli. Przekazał, że wystąpił do premiera Morawieckiego z prośbą o rozmowę. Jako prezes ZNP będzie domagał się co najmniej 20 procent podwyżek dla nauczycieli:
- Bez tego wzrostu płacowego w dalszym ciągu sytuacja materialna nauczycieli, bez względu na zaczarowania ministra Czarnka i ruchy w tym zakresie, będzie dramatycznie niekorzystna - przekonywał.
 
Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki bagatelizuje sprawę i twierdzi, że w czerwcu było zatrudnionych 689 076 nauczycieli, czyli
tylko 6163 mniej niż rok wcześniej
. Jednocześnie przybyło nauczycieli, którzy uczyli mimo osiągnięcia wieku emerytalnego - było ich 45 036, czyli o 13 procent więcej niż w 2020 roku i o 24 procent więcej niż w 2019 roku. 
- Nie ma żadnego dramatu kadrowego wśród nauczycieli.
Ruch kadrowy okołooświatowy jest na takim samym poziomie jak w zeszłym roku czy dwa lata temu.
Różni się może jakąś częścią procenta. Podburzanie społeczeństwa w czasie wojny, niepokoju, w czasie "putinflacji", drożyzny […] jest po prostu draństwem - oświadczył Przemysław Czarnek w Polskim Radiu.
Portal Głos Nauczycielski zauważył, że dane, którymi posługuje się MEiN to
liczba osób zatrudnionych, a nie etatów
. Nie od dziś wiadomo, że niektórzy nauczyciele zatrudnieni są w kilku szkołach po kilka godzin, a w części szkół problemy kadrowe rozwiązuje się dodawaniem pracownikom godzin dodatkowych.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA