Logo
  • DONALD
  • BADANIE: IMIGRANCI Z UKRAINY W WIĘKSZOŚCI CHCĄ ZOSTAĆ W POLSCE, CHOCIAŻ JEST JAK JEST

Badanie: imigranci z Ukrainy w większości chcą zostać w Polsce, chociaż jest jak jest

01.04.2021, 09:00
Centrum analityczne Gremi Personal opublikowało wyniki
badania
dotyczącego
integracji w Polsce ukraińskich imigrantów
zarobkowych.
Badanie przeprowadzono w lutym tego roku. Jego głównym celem było "zbadanie transformacji postaw ukraińskich imigrantów zarobkowych w Polsce w zakresie warunków pracy, pobytu, planów dalszej integracji ze społeczeństwem polskim".
Z badania wynika, że z roku na rok,
postępuje stabilna tendencja opuszczania Ukrainy
przez młodszą populację jej obywateli - poniżej 39 roku życia. Można także zaobserwować tendencję do zwiększania udziału kobiet w strukturze imigracji zarobkowej. 30 procent badanych posiadała wykształcenie wyższe, zaś prawie 48 procent wykształcenie zawodowe lub średnie specjalistyczne.
69 procent ukraińskich imigrantów jest zadowolonych lub usatysfakcjonowanych z pracy w Polsce.
Badani wśród trzech głównych cech pracy w Polsce wymienili: wysoki poziom wynagrodzenia w porównaniu z Ukrainą. Na tę cechę wskazało ponad 80 procent badanych. Wskazano także na stabilną sytuację gospodarczą w Polsce oraz możliwość łatwiejszego uzyskania wizy na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy niż w innych krajach UE.
18,6 procent badanych nie jest jednak zadowolonych z postawy Polaków w  środowisku pracy. Z kolei 2 procent w życiu codziennym. Warto zauważyć, że w ubiegłorocznym badaniu aż 26 procent badanych doświadczyło negatywnego stosunku Polaków w życiu codziennym.
Okazuje się także, że
35 procent imigrantów z Ukrainy w ogóle nie rozważa powrotu do kraju
. W 2020 roku 30 procent badanych zadeklarowało taką odpowiedź. 46 procent zadeklarowało zaś, że będzie prowadziło dalsze zmiany integracyjne, by pozostać w Polsce na dłużej. 37 procent z kolei chciałoby zarabiać w Polsce, ale z czasem wrócić do ojczyzny.
Z badania wynika także, że coraz więcej ukraińskich imigrantów chce otworzyć własną firmę w Polsce. W 2020 r. takie zamiary miało 25 procent Ukraińców, zaś w 2021 r. aż 39,8 procent badanych.
Podobne trendy zauważalne są w kwestii zakupu nieruchomości w Polsce. W 2020 roku 34 procent ukraińskich imigrantów zarobkowych rozważało możliwość zakupu nieruchomości w Polsce, zaś w 2021 roku, aż
55 procent badanych planuje w najbliższym czasie zakup nieruchomości w Polsce
.
- To wskazuje, że obecni ukraińscy imigranci zarobkowi coraz częściej postrzegają Polskę jako kraj stałego pobytu. Jest to niestety niedobry trend demograficzny i gospodarczy dla Ukrainy. Jednak sytuacja imigrantów zarobkowych w Polsce, również nie jest idealna. Pozytywne plany Ukraińców do integracji w Polsce, nie oznaczają automatycznie chęci znalezienia stałego zatrudnienia na polskim rynku pracy. W badaniu odnotowano niewielki wzrost niezadowolenia Ukraińców z warunków pracy i wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach w okresie pandemii w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie ich zainteresowanie migracją zarobkową do innych krajów UE, USA i Kanady utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. W związku z tym, jeśli inny kraj, który interesuje ukraińskich migrantów zarobkowych, oferuje lojalne warunki dostępu do swojego rynku pracy, to na polskim rynku może dojść do znacznej utraty ukraińskiej siły roboczej, która obecnie stanowi ważny składnik polskiej gospodarki. I to pozostaje kluczowym wyzwaniem dla Polski - podkreśla w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe założyciel międzynarodowej firmy pośrednictwa pracy Gremi Personal, Evgenij Kirichenko.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA