Logo
  • DONALD
  • POLSKA JEDYNYM KRAJEM POWSTRZYMUJĄCYM MIĘDZYNARODOWY PODATEK MINIMALNY DLA KORPORACJI I LIKWIDACJĘ RAJÓW PODATKOWYCH

Polska jedynym krajem powstrzymującym międzynarodowy podatek minimalny dla korporacji i likwidację rajów podatkowych

06.04.2022, 10:30
W ubiegłym roku Polska i 136 krajów świata podpisała porozumienie ws. dalszej współpracy przy przebudowie międzynarodowego systemu podatkowego. Dzięki temu, miało dojść do
wprowadzenia minimalnej stawki podatku CIT
oraz opodatkowanie cyfrowych gigantów.
The Wall Street Journal opisując porozumienie podkreślał, że negocjacje wielokrotnie wydawały się bliskie upadkowi, a jednak się udało.
Teraz jednak na drodze dalszych
reform stanęła Polska
. We wtorek w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych. Polskę reprezentowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister finansów, Magdalena Rzeczkowska.
Polska
zawetowała wprowadzenie globalnego podatku CIT
, twierdząc, że zależy jej na dobru projektu:
"Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych" - czytamy w komunikacie rządu na temat spotkania rady. 
"Polsce zależy nam na tym, by dwufilarowa reforma podatków, przewidziana w porozumieniu na poziomie OECD, została zrealizowana w całości" - dodano.
Polski rząd w swoim wyjaśnieniu mówi o drugim filarze, czyli opodatkowaniu cyfrowych gigantów, tak by płacili więcej danin w Europie:
- Uważamy, że nie powinnyśmy nakładać nowych podatków na europejskich przedsiębiorców, jeśli nie upewnimy się, że cyfrowi giganci zostaną w pełni opodatkowani - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów.
Polska, Malta, Estonia oraz Szwecja zgłosiły pierwszego dnia posiedzenia wątpliwości co do drogi, jaką mają być wprowadzone te reformy. Drugiego dnia przedstawiono propozycje zmian, które wystarczyły Malcie, Estonii i Szwecji, by zagłosować za wprowadzeniem globalnego podatku CIT. Polska
jako jedyna była nieprzekonana.
-
Odpowiedzieliśmy na wszystkie niepokoje Polski.
Musi być
inny powód, którego nie znam
- mówił francuskie minister finansów Bruno Le Maire w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginion.
Reporterka twierdzi, że w kuluarach mówi się, że Polska chce w ten sposób
wymusić odblokowanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy
:
Jan J. Zygmuntowski, ekonomista zajmujący się gospodarką cyfrową uważa, że Polska broni w ten sposób przywilejów korporacji:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA