Logo
  • DONALD
  • POLSKA 2050 WYCOFAŁA POPARCIE DLA KANDYDATA, KTÓRY UGRYZŁ POLICJANTA

Polska 2050 wycofała poparcie dla kandydata, który ugryzł policjanta

04.04.2024, 10:30
Polska 2050
ogłosiła, że wycofuje swoje poparcie dla
Dawida Durała
, kandydata na prezydenta Katowic, który po awanturze domowej usłyszał
zarzuty
m.in. znęcania się nad żoną i naruszenia nietykalności policjantów. Sam Durał nie wycofuje się ze startu w wyborach i prosi o głosy. 
O interwencji w sprawie Dawida Durała, katowickiego radnego, który walczy o fotel prezydenta z poparciem Polski 2050, jako pierwsza pisała
Gazeta Wyborcza
. W Wielki Piątek, 29 marca w domu polityka doszło do awantury, a na policję z prośbą o interwencję zadzwoniła jego żona. Mówiła, że pijany mąż awanturuje się i rozbił jej telefon. Na miejsce wysłano patrol policji, z którym Durał nie chciał współpracować.
W trakcie interwencji Durał znieważał funkcjonariuszy, szarpał ich, a jednego ugryzł
- mówił informator
Wyborczej
Durał został obezwładniony, założono mu specjalny kask dla najbardziej agresywnych zatrzymanych, badanie wykazało, że miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Żona polityka złożyła zeznania, a kandydatowi na prezydenta założono "Niebieską Kartę". Sam Durał dwie noce spędził w izbie zatrzymań, następnie został przesłuchany przez prokuraturę i usłyszał zarzuty.
- Jest
podejrzany o znęcanie się psychicznie nad żoną i synem
oraz
naruszenie nietykalności interweniujących funkcjonariuszy
, a także
znieważenie
ich - przekazał
Wyborczej
 Sławomir Barnaś, szef Prokuratury Rejonowej Katowice Południe.
Durał dostał również dozór policji, ma zakaz zbliżania się do żony i syna, nie może pojawiać się w ich wspólnym mieszkaniu.
Wczoraj na Facebooku opublikował oświadczenie, w którym pisze,
że jest szykanowany
, a cała jego rodzina mierzy się z hejtem.
"Od pięciu lat jestem szykanowany przez władze miasta z nasileniem od mojego wyboru na stanowisko prezesa OSP w 2021 r. Zarówno w sferze publicznej, prywatnej, jak i rodzinnej. Sytuacja polityczna odbiła się na życiu rodzinnym, w szczególności od rozpoczęcia kampanii samorzadowej. Był duży hejt na moja osobę i moja rodzinmę, w szczególności na mojego tatę. Przed walnym zebraniem sprawozdawczo-wyborczym na terenie urzędu miasta odbywały sie spotkania ze strażakami z mojej OSP, aby mnie odwołać z funkcji Prezesa, w zeszłym tygodniu odebraliśmy pismo o kontroli stowarzyszenia przez Prezydenta miasta". 
Przyznaje, że od czasu kampanii
jest z żoną w terapii małżeńskiej, ale nigdy nie stosował przemocy fizycznej
"Wszystkie te sytuacje spowodowały, że zaczęliśmy z żoną wchodzić w spory, które zdarzają się w licznych małżeństwach, być może w każdym. Od czasu kampanii jesteśmy na terapii małżeńskiej, na której to dowiedziałem się, że nieodzywanie się do partnera, tak zwane ciche dni, to jest znęcanie psychiczne. Nigdy nie stosowalem przemocy fizycznej, a jedynie nie odzywałem się. Mam tak, że jak jestem zestresowany, a stres został spotęgowany przez ataki na moją rodzinę w czasie kampanii wyborczej, to zamykam się w sobie i nie rozmawiam. I to odbijało się na związku i wrażliwym dziecku, uczniu katolickiej szkoły podstawowej. W omawiany weekend pokłóciłem się z żoną i przyjechała policja. W związku z odmową wylegitymowania się wyłącznie na podstawie artykułu 15 o policji zostałem zaatakowany i zatrzymany. Wielokrotnie powtarzałem policji, że wylegitumuję się, jeśli podadzą mi wykroczenie lub przestępstwo, o które jestem podejrzany".
Durał dodaje, że "sprawa rodziny to sprawa prywatna", a jego żona wycofa swoje zeznania "podane w emocjach".
Później opublikował również
oświadczenie żony
, z którego wynika, że małżeństwo "doszło do porozumienia". Kobieta zapewnia, że w niedzielę będzie głosowała na męża.
Tymczasem
Polska 2050 wycofała swoje poparcie dla Durała
.
"W święta dotarła do nas wiadomość o zatrzymaniu Dawida Durała - kandydata na urząd Prezydenta Katowic przez patrol policji. W trosce o porządek prawny w Polsce, mając na uwadze wszystkie, przysługujące kandydatowi prawa, zarząd partii Polska 2050 podjął uchwałę o zawieszeniu Dawida Durała w prawach członka organizacji. Dalsze czynności statutowe w tej sprawie zostaną podjęte po pełnym wyjaśnieniu sprawy. Jednocześnie partia i stowarzyszenie informują o wycofaniu swojego poparcia dla kandydatury Dawida Durała w najbliższych wyborach samorządowych" - czytamy.
Zgodnie z kodeksem wyborczym, samo postawienie zarzutów nie stanowi przeszkody w kandydowaniu na stanowisko prezydenta miasta. Taką możliwość blokuje dopiero prawomocne skazanie za "umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe".

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA