Logo
  • DONALD
  • BADANIE: POLSKA NAJBARDZIEJ HOMOFOBICZNYM KRAJEM W UE, PO RAZ CZWARTY Z RZĘDU

Badanie: Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE, po raz czwarty z rzędu

14.05.2023, 16:30
Organizacja ILGA Europe po raz kolejny opublikowała ranking mierzący
poziom równouprawnienia osób LGBT+
. Polska, po raz czwarty z rzędu znalazła się na
ostatnim miejscu
w Unii Europejskiej, w Europie gorszy wynik uzyskało tylko siedem krajów. Najbardziej przyjaznym państwem dla społeczności LGBT poraz kolejny okazała się natomiast Malta.
ILGA bada kilkadziesiąt zmiennych w
siedmiu kategoriach
: równość i brak dyskryminacji, rodzina, przestępstwa z nienawiści, ustalanie płci, integralność cielesna osób interpłciowych, przestrzeń społeczeństwa obywatelskiego oraz prawo do azylu. W ramach tych kategorii pod uwagę brane są m.in. takie kwestie jak równość w dostępu do usług publicznych (np. ochrony zdrowia czy edukacji), rozwiązania prawne (np. czy funkcjonują związki partnerskie) czy sankcjonowanie mowy nienawiści. Wśród analizowanych czynników są także te dotyczące tranzycji czy funkcjonowania organizacji pozarządowych.
Polska uzyskała wynik
15 na 100%
, co daje jej ostatnie miejsce w Unii Europejskiej i 42 na 49 miejsce w Europie. Gorzej wypadły San Marino (14%), Monako (13%), Białoruś (12%), Rosja oraz Armenia (9%), Turcja (4%) i Azerbejdżan (2%). Pierwsza w rankingu Malta osiągnęła wynik 89%. 
Polska uzyskała 0% w kategoriach rodzina, przestępstwa z nienawiści oraz integralność cielesna osób interpłciowych. Najwięcej (38%) osiągnęła w kategorii ustalenie płci, m.in. dzięki temu że w naszym kraju przy tranzycji nie istnieją ograniczenia wiekowe. To wkrótce może się jednak zmienić, walczy o to Ordo Iuris:
Dokładne dane dotyczące Polski można zobaczyć
tutaj
.
W
raporcie
podsumowującym badanie poziomu równouprawnienia osób LGBT+ w Polsce wskazano m.in. konkretne sytuacje, które wpływają na ocenę. Powołano się np. na transfobiczne słowa Jarosława Kaczyńskiego, sprawę procesów w sprawie tęczowej Matki Boskiej czy tzw. strefy wolne od LGBT. 
Eksperci komentujący tegoroczne wyniki raportu zwracają uwagę na pozytywne zmiany w wielu państwach Europy. O sześć miejsc awansowała
Hiszpania
, która w ostatnim roku przyjęła kompleksowe prawo dotyczące uznania płci.
Szwajcaria
wprowadziła natomiast ustawę o równości małżeńskiej oraz prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Wysoki awans, bo aż o 14 pozycji zanotowała
Mołdawia
, m.in. dzięki wpisaniu orientacji seksualnej do prawa antydyskryminacyjnego. 
Całą interaktywną mapę można znaleźć na stronie
Rainbow Europe

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA