Logo
  • DONALD
  • ROŚNIE AFERA WOKÓŁ "COLLEGIUM TUMANUM", SĄ KOLEJNE OSKARŻENIA O HANDEL DYPLOMAMI

Rośnie afera wokół "Collegium Tumanum", są kolejne oskarżenia o handel dyplomami

02.03.2024, 17:15
W zeszłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób w związku ze śledztwem dotyczącym
handlu dyplomami uczelni Collegium Humanum
. Wśród nich był sam rektor Paweł Cz. 
Przestępstwo polegało na wystawianiu dokumentów poświadczających nieprawdę ukończenia studiów podyplomowych i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych oraz osobistych. W siedzibie uczelni funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny i dokumenty.
Jak podaje Radio Zet, kluczową postacią w procederze był Zbigniew D., który pełnił rolę wykładowcy i oferował chętnym "indywidualny tok studiów". Taką ofertę otrzymał m.in. ekspert przy prezydenckiej Narodowej Radzie Rozwoju Marek S., który zeznał, że
nie musiał uczestniczyć w zajęciach
. Mężczyzna miał przelać na wskazane konto 10 480 zł, a po 20 dniach otrzymał dyplom MBA. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że prezydencki ekspert otrzymał dokumenty rekrutacyjne 7 czerwca 2021 roku, a 27 czerwca miał już dyplom ukończenia studiów. Egzamin końcowy miał odbyć się w formie kilkunastominutowej rozmowy na temat przepisów dotyczących ochrony zdrowia. 
Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty w sprawie. Zarzuty usłyszał również komendant główny Służby Ochrony Kolei Józef H., który miał poinformować jednego z urzędników "jak może ukończyć studia MBA w przyspieszonym trybie”, a następnie zaprowadzić go na uczelnię, do rektora Pawła Cz., który przedstawił ofertę "indywidualnego toku studiów".
Prokuratura Krajowa poinformowała, że w dotychczasowym śledztwie zarzuty przedstawiono
łącznie 30 osobom
W odpowiedzi na doniesienia uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Collegium Humanum w Warszawie wydała oświadczenie. 
"Publikacje medialne związane z Collegium Humanum są
nierzetelne i krzywdzące
. Od dłuższego czasu obserwujemy z niepokojem narastającą falę ataków na naszą Uczelnię. Doniesienia medialne często opierają się na nieprawdziwych lub niepełnych informacjach, mających na celu zdyskredytowanie naszej Alma Mater [...] i jej społeczności studenckiej. Stanowczo sprzeciwiamy się takim praktykom i dezinformacji, która szkodzi uczelni, ale przede wszystkim studentom" - czytamy. 
Newsweek ustalił, że na liście absolwentów jest ponad 50 osób, które zajmowały wysokie stanowiska za czasów rządów PiS. Dowiadujemy się, że dyplom MBA uzyskali tam m.in. były wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, była prezes Lotosu Zofia Paryła, członek rady nadzorczej PKP Cargo i stryj prezydenta Antoni Duda, członek rady nadzorczej PKP Cargo oraz brat prezesa PKN Orlen Bartłomiej Obajtek czy członkini rady nadzorczej Armatury Kraków, a prywatnie żona Ryszarda Czarneckiego, Emilia Hermaszewska. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA