Logo
  • DONALD
  • USA: PONAD MILION AMERYKANÓW ZACZĘŁO RACJONOWAĆ INSULINĘ, BO KOSZT LEKU JEST ZBYT WYSOKI

USA: ponad milion Amerykanów zaczęło racjonować insulinę, bo koszt leku jest zbyt wysoki

02.11.2022, 07:00
The Guardian, powołując się na badanie naukowców z Harvard Medical School, City University of New York's Hunter College oraz organizację Public Citizen, wskazuje, że aż
1,3 miliona Amerykanów racjonowało insulinę z powodu wysokich kosztów insuliny w 2021 roku
. To aż 16,5 proc. wszystkich cukrzyków w Stanach Zjednoczonych.
Cukrzyca jest obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w USA. Badanie opublikowane 18 października w Annals of Internal Medicine wykazało, że racjonowanie insuliny było najczęściej zgłaszane przez osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego i osoby w wieku poniżej 65 lat, które nie kwalifikują się do Medicare. Ponadto osoby czarnoskóre częściej zgłaszały racjonowanie insuliny (23,2 proc.).
Jedna fiolka leku Humalog w 1999 roku kosztowała 21 dolarów,
w 2019 roku cena wynosiła już 332 dolary
. Szacuje się, że aż u 1,4 miliona Amerykanów w wieku 20 lat lub starszych oraz u 187 tysięcy dzieci poniżej 20. roku życia zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Organizmy tych osób w ogóle nie wytwarzają insuliny i wymagają codziennych zastrzyków.
- Prawdopodobnie niemożliwe byłoby dokładne wskazanie wszystkich szkód wyrządzonych przez wysokie ceny insuliny - stwierdziła Janelle Lutgen z hrabstwa Dubuque w stanie Iowa, która straciła swojego 32-letniego syna Jessego, chorego na cukrzycę typu 1, po tym, jak zaczął racjonować insulinę.
Jej syn stracił pracę, a wraz z nią ubezpieczenie zdrowotne. Zmarł na początku 2018 roku na cukrzycową kwasicę ketonową. Lutgen wyjaśniła, że osoby, które decydują się na racjonowanie insuliny, jeśli przeżyją, mogą nadal odczuwać inne skutki zdrowotne, takie jak neuropatia czy utrata palców lub stóp.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA