Logo
  • DONALD
  • ROSJA MA CHYBA NAM COŚ ZA ZŁE, BO ODCIĘŁA DOSTAWY ROPY, ORLEN KOMENTUJE, ŻE OBEJDZIEMY SIĘ

Rosja ma chyba nam coś za złe, bo odcięła dostawy ropy, Orlen komentuje, że obejdziemy się

25.02.2023, 16:32
PKN Orlen
poinformował, że
nie otrzymuje dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń
. Jak podaje PAP, które otrzymało oświadczenie koncernu, zostały one wstrzymane przez stronę rosyjską. Orlen zapewnił jednocześnie, że jest na to w pełni przygotowany, a do sprawy w mediach społecznościowych odniósł się Daniel Obajtek.
"
Spółka jest w pełni przygotowana na taką sytuację
, a dostawy do jej rafinerii mogą odbywać się w całości drogą morską. Wstrzymanie dostaw nie będzie mieć zatem wpływu na zaopatrzenie polskich odbiorców w produkty spółki, w tym benzynę i olej napędowy" - czytamy w komunikacie Orlenu.
Koncern przypomina, że z końcem stycznia wygasł kontrakt z Rosnieftem i od lutego dostawy rosyjskiej ropy pokrywały już tylko
10% zapotrzebowania
Orlenu. Obecnie Orlen importuje ropę pochodzącą z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Ważnym partnerem jest również Saudi Aramco, z którym kontrakt na dostawy ropy Orlen zawarł w zeszłym roku. 
Sytuację skomentował już
Daniel Obajtek
.
"Skutecznie zabezpieczamy dostawy surowców. Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski, na co jesteśmy w pełni przygotowani.
Z Rosji pochodziło już tylko 10% surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków
. To efekt dywersyfikacji, którą przeprowadziliśmy w ciągu ostatnich lat. Szerzej o dostawach ropy do Polski poinformujemy podczas wtorkowej konferencji nt projektów rozwojowych" - napisał na Twitterze.
Z rosyjskim Tatnieftem Orlenowi została ostatnia umowa, która wygasa z końcem 2024 roku. Koncern zapewniał niedawno, że wstrzyma import jeśli UE nałoży odpowiednie sankcje, w przeciwnym razie w przypadku zerwania kontraktu musiałby płacić odszkodowanie.
Jak spekulują media, dzisiejsze wstrzymanie dostaw ropy może być związane z
10. pakietem sankcji
przyjętym wczoraj przez Unię Europejską. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA