Logo
  • DONALD
  • RADOMSKO: PARAFIA MUSI ZAPŁACIĆ ODSZKODOWANIE OFIERZE MOLESTOWANIA PRZEZ KOŚCIELNEGO

Radomsko: parafia musi zapłacić odszkodowanie ofierze molestowania przez kościelnego

05.05.2023, 14:45
25 kwietnia Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał wyrok w sprawie kościelnego z parafii św. Lamberta w Radomsku, który dopuścił się
molestowania seksualnego na nieletnim
. Sąd uznał, że parafia powinna
wypłacić ofierze odszkodowanie
w wysokości 190 tysięcy zł.
Parafia będzie musiała również opłacić odsetki liczone od lipca 2021 roku do momentu wypłaty całej sumy, przekazać 10 tysięcy zł fundacji Stop Milczeniu w Gdyni, zajmującej się pomocą osobom, które zostały skrzywdzone przez duchownych oraz pokryć koszty sądowe w wysokości 29 tysięcy zł. 
- Oprócz tego parafia została zobowiązana do złożenia oświadczenia, w którym przeprosi powoda za zachowanie kościelnego, które stanowiło naruszenie dóbr osobistych powoda w postaci godności oraz nietykalności cielesnej - przekazała sędzia Agnieszka Leżańska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Mecenaska Anna Bufnal, która reprezentowała poszkodowanego, wyjaśniła, że wcześniej Kościół był skazywany w podobnych procesach, jednak sprawcami zawsze byli duchowni. 
- W tym wypadku jest to przełom, bo
parafia musi odpowiedzieć finansowo za działanie świeckiego pracownika
- dodała.
Proces był niejawny i trwał dwa lata. Wyrok jest nieprawomocny, a rzecznik kurii częstochowskiej zapowiedział, że parafia św. Lamberta zamierza
odwołać się od decyzji sądu
. Wskazano, że kościelny odbył już karę więzienia.
- Mój klient wskazywał, że parafia jest odpowiedzialna za przemoc seksualną, która spotkała go ze strony kościelnego. Wskazywał, że to na terenie parafialnym dochodziło do kontaktów z dziećmi - podkreśliła Bufnal. 
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA