Logo
  • DONALD
  • A JEDNAK WIADOMO, CO SIĘ STAŁO Z KASĄ ZEBRANĄ PRZEZ STOP BZDUROM

A jednak wiadomo, co się stało z kasą zebraną przez Stop Bzdurom

23.12.2020, 09:25
W sierpniu
po decyzji w sprawie aresztu dla Margot ze Stop Bzdurom
w internecie uruchomiono zbiórkę
na działania kolektywu. Na
"prawników, dalsze dzikie akcje i wlepy"
zebrano ponad
317 tysięcy złotych.
W komentarzach na facebookowym profilu Stop Bzdurom pojawiły się pytania
o to, na co dokładnie przeznaczane są pieniądze ze zbiórki
:
"Po ostatniej zadymie z homofobobusami wpłaciłem wam 5 stów. Co od tego czasu zrobiliście? Jakieś akcje? Kampanie? Cokolwiek?" - pytał internauta.
Stop Bzdurom odpowiedziało wówczas, że pieniądze wykorzystywane są na nowe "wlepy", wspieranie inicjatyw LGBT, a także "dochodzenie do siebie, seks i jedzenie”:
"Wsparcie wielu inicjatyw LGBT (które o tym pisały na swoich pejach) jak i tych, o których się nigdy nie dowiecie bez pomocy prokuratury. To kolejne sprawy, przesłuchania i rozprawy. To organizowanie funduszy dla oddolnych grup. To nowe wlepy.
To też oczywiście dochodzenie do siebie, seks, jedzenie
" - pisze Stop Bzdurom.
"ALE chłopcy, jak macie jakiś problem to raz dwa napiszcie mail do nas z adresu, z którego wpłaciliście i dostaniecie zwrot.
G*wno możecie zrobić ze swoimi oczekiwaniami i mentalnością klienta.
Nasze życia, nasza decyzja. P*****limy wasz zinternalizowany kapitalizm, nie kupicie nas" - dodano.
Zobacz:
21 grudnia 2020 kolektyw na Facebooku
opublikował szczegółowe rozliczenie zbiórki
. Do tej pory wydane zostało
95 procent zebranych środków
.
"
Ale nie na to nad czym spuszczała się prawica: seks mamy za darmo, a wegańskie pizze stanowiły mniej niż pół procenta naszych wydatków
" - pisze w opublikowanym oświadczeniu Stop Bzdurom.
Okazuje się, że ponad połowa zebranych pieniędzy, czyli aż
200 tysięcy złotych trafiło do Funduszu dla Odmiany
.
- Nasza inicjatywa powstała z prostego marzenia: chcemy, by każda osoba LGBT w Polsce, niezależnie od tego, gdzie mieszka, mogła czuć się bezpiecznie, u siebie - mówi OKO.press Aleksandra Muzińska, jedna z fundatorek Funduszu dla Odmiany.
Pieniądze z Funduszu dla Odmiany mają pomóc tym, którzy, którzy chcą działać w małych społecznościach.
- 87 tys. trafi bezpośrednio do nas. Większość przeznaczymy na granty, resztę - na stworzenie specjalnego Funduszu Prawnego dla osób LGBT. Jeszcze nad tym pracujemy, więc nie mogę zdradzić szczegółów - mówi Aleksandra Muzińska.
Pozostała część, czyli 113 tysięcy złotych ma zostać przeznaczona na bezpośrednią pomoc transpłciowej młodzieży: opłacenie kosztów diagnostyki, wsparcia psychologicznego czy zakwaterowania osób w kryzysie bezdomności.
Kolektyw Stop Bzdurom w dalszej części swojego oświadczenie wymienia także
pozostałe cele, na które wypłacone zostały im środki ze zbiórki
:
"Na posiłki i tranzycję dla Margot wpłacono nam ponad 45 tys. zł. Jednak my na catering nie wydałyśmy więcej niż 1/3 tej kwoty (a 2/3 z tych pieniędzy wydałyśmy na posiłki dla kolektywów i dla aktywistek z którymi w danym momencie działałyśmy). Margot nie miała czasu zacząć procesu tranzycji - więc nie poszła na to niestety ani złotówka. Na wlepy wpłacono nam ponad 18 tys. Tu udało nam się zrealizować oczekiwania. Wlepy już SĄ i czekają na wysyłkę na nowy rok. Na farby i sprzęt do wandalizmu wpłacono nam ponad 10 tys. zł. Ze względu na czujność zrzutki wydałyśmy tylko 104 zł na spreje -  i nie wykorzystałyśmy ich - poszły jako upominki na benefit na Stół Powszechny" - informuje Stop Bzdurom.
"Na rozwój naszych aktywistycznych projektów, zabezpieczenia, zaplecze techniczne i szeroko pojęty sprzęt (m.in. ten audio-demonstracyjny) wydałyśmy prawie 33 tys. złotych. Korzysta z niego dużo więcej osób niż nasz kolektyw. Wydałyśmy prawie półtora tysiąca na bilety dla osób dojeżdżających spoza Warszawy i na komunikację w mieście. Na apteczki i leki w czasach tych niebezpiecznych demonstracji poszło ponad 700 zł. Jeśli ktoś liczy, pewnie widzi, że zostaje jeszcze grubo powyżej 40 tys. zł. Na co je wydałyśmy oprócz kosztów prawnych i obrończyń? Może powiedzieć wam o tym co nieco Stowarzyszenie Stan Równości, Szpila, Aborcyjny Dream Team (zanim wpłacanie na niego było modne) i inne, mniejsze, anarchistyczne inicjatywy, które potrzebowały akurat środków na własne wlepy i materiały" - dodaje.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://www.facebook.com/stopbzdurom.pamietamy/posts/111150867538324https://www.facebook.com/stopbzdurom.pamietamy/posts/111150867538324
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA