Logo
  • DONALD
  • CBOS: OSOBY WCIĄŻ DEKLARUJĄCE SIĘ JAKO KATOLICY CORAZ RZADZIEJ CHODZĄ DO KOŚCIOŁA

CBOS: osoby wciąż deklarujące się jako katolicy coraz rzadziej chodzą do kościoła

03.07.2022, 13:30
CBOS
przeprowadziło badanie, w którym pytał o
wiarę i jej praktykowanie.
Okazuje się, że Polacy stają się
coraz mniej religijni.
Z badania wynika, że 37 procent Polaków przynajmniej raz w tygodniu pojawia się w kościele. Co istotne podczas ostatniego badania przeprowadzonego w 2020 roku pojawienie się w kościele raz w tygodniu deklarowało 46 procent badanych. Z kolei 4 lata temu w 2018 roku regularne uczestnictwo w mszach deklarowała niemal połowa Polaków.
Zwiększyła się także liczba wiernych, którzy w kościele pojawiają się
rzadziej niż na Boże Narodzenie i Wielkanoc
. Obecnie to 15 procent badanych, zaś dwa lata temu w 2020 roku było to 11 procent.
Zmian w porównaniu do poprzedniego badania nie odnotowano w kontekście chodzenia do kościoła dwa razy w tygodniu i codziennie. Tutaj odpowiednio odpowiedziało tak 18 i 13 procent badanych.
Podczas badania zapytano także o stosunek jego uczestników do Kościoła Katolickiego. 47 procent odpowiedziało, że w tej instytucji "się odnajdują", z kolei 46 procent stwierdziło, że "jest im odległa". 27 procent badanych stwierdziło także, że we wspólnocie "ich wiara się spełnia".
Okazało się także, że aż
26 procent badanych jest zniechęconych do instytucji przez to, co mówią i robią kapłani.
Jak podaje CBOS całkowite odcięcie się od Kościoła częściej deklarują mężczyźni, jednak w tym kontekście należy także brać pod uwagę wiek. Na msze w ogóle nie uczęszcza co czwarta osoba z przedziału wiekowego 25-34 lata.
Badanie, które przeprowadziło CBOS, może być sygnałem dla Kościoła Katolickiego, jako instytucji o słabnącej pozycji. Co warto podkreślić, wcześniej IBRiS przeprowadził sondaż, w którym aż 70 procent badanych zadeklarowało, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. A 66 procent stwierdziło, że państwo powinno przestać finansować Kościół.  
Kościół Katolicki w Polsce zmaga się także z kryzysem powołań. W ostatnim czasie zarówno w Legnicy, Świdniku jak i Bydgoszczy zamknięto seminaria duchowne z powodu brak, lub małej liczby chętnych.

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA