Logo
  • DONALD
  • CHORWACJA ZMAGA SIĘ Z NADMIAREM BOBRÓW I NIE BARDZO WIEDZĄ CO Z NIMI ZROBIĆ

Chorwacja zmaga się z nadmiarem bobrów i nie bardzo wiedzą co z nimi zrobić

08.06.2024, 07:45
Jeziora Plitiwckie w Chorwacji, fot. Flickr, @ fraganda.photo, https://www.flickr.com/photos/fraganda/51240951598
Chorwackie media alarmują o
problemach z bobrami
, z jakimi zmagają się mieszkańcy północy kraju. Gatunek, który reintrodukowano w kraju w latach 90. ma wyrządzać wiele szkód w ogródkach i na podwórkach, ale także w parku narodowym.
Bobrów w Chorwacji nie było od XIX wieku. W latach 90. XX wieku sprowadzono 85 osobników, a dziś populacja gatunku sięga około 10 tysięcy. Jak informuje chorwacka stacja HRT, bobry sprawiają coraz więcej problemów.
Mieszkańcy położonej na północy
Koprovnicy
alarmują o szkodach, jakie bobry wyrządzają na podwórkach i ogródkach. Efekty ich działań zauważalne są też w popularnym wśród turystów
Parku Narodowym Jezior Plitwickich
.
Kreszimir Krapiniec, profesor z wydziału leśnictwa Uniwersytetu w Zagrzebiu w rozmowie z HRT tłumaczy, że od lat 90. w związku z szybkim rozmnażaniem się bobrów krajobraz Chorwacji uległ zmianie, zwłaszcza w miejscowościach położonych nad rzekami i potokami.
- Widząc bobry, ludzie często mylą te 30-kilogramowe zwierzęta z psami. Łatwo jednak rozpoznać ich obecność po widocznych na każdym kroku powalonych drzewach - mówi.
HRT wskazuje, że bobry rozprzestrzeniają się jednak szybciej, niż się spodziewano i zaczynają stwarzać zagrożenie dla środowiska. Lokalne władze coraz częściej są
krytykowane za brak reakcji
. O ochronę bobrów apelują natomiast organizacje proekologiczne. Aktywiści zaczęli niedawno kampanię edukacyjną LIFE BEAVER, która ma uczyć ludzi współistnienia z tymi zwierzętami. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA