Logo
  • DONALD
  • NORWEGIA: HODOWLE DWÓCH RAS PSÓW STANĄ SIĘ NIELEGALNE, BO CZĘŚCIĄ ICH UROKU SĄ ICH PROBLEMY ZDROWOTNE

Norwegia: hodowle dwóch ras psów staną się nielegalne, bo częścią ich uroku są ich problemy zdrowotne

03.02.2022, 13:15
Sąd Okręgowy w Oslo uznał, że hodowla psów rasy
buldog angielski
oraz
Cavalier King Charles Spanie
l narusza ustawę o dobrostanie zwierząt. Wszystko dlatego, że rasy brachycefaliczne, czyli krótkopyskie, charakteryzują się nie tylko uroczym wyglądem, ale również
poważnymi problemami zdrowotnymi
.
Decyzja sądu to pokłosie sprawy z 2018 roku, kiedy fundacja Animal Protection Norway pozwała Norweski Związek Kynologiczny (NKK), Norweski Klub Cavalier, Norweski Klub Buldoga oraz sześciu hodowców psów tych konkretnych ras. 
Prawnicy podkreślili, że żaden przedstawiciel rasy buldog angielski oraz Cavalier King Charles Spaniel żyjący obecnie w Norwegii nie może zostać uznany za całkowicie zdrowy, a właściciele tych zwierząt często nie są świadomi cierpienia własnych pupili. Hodowcy z kolei bronili się tłumacząc, że stale ciężko pracują nad poprawą kwestii zdrowotnych omawianych ras. 
- Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX wieku. Od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa. Ten werdykt jest spóźniony o wiele lat – uznał
Åshild Roaldset
, dyrektor generalny Animal Protection Norway.
Buldogi angielskie ze względu na swój pysk i czaszkę muszą żyć z tak zwanym brachycefalicznym zespołem obturacyjnym dróg oddechowych, który może doprowadzić do udaru cieplnego czy
problemów z oddychaniem
, chrapaniem, świszczącym oddechem i wytrzymałością. 
Z kolei psy rasy Cavalier King Charles Spaniel cierpią na selektywne oddychanie, które może spowodować
wady serca
, problemy z oczami i stawami, a także bóle głowy. 
Warto podkreślić, że
wyrok sądu nie oznacza całkowitego zakazu hodowli psów krótkopyskich
- wciąż będzie można rozmnażać zwierzęta, jednak w sposób ściśle kontrolowany przez państwo, aby "urzeczywistnić bardziej humanitarne krzyżowanie ras".
Tom Øystein Martinsen
, przewodniczący Norweskiego Związku Kynologicznego, zauważył, że całkowity zakaz krzyżowania zwierząt może doprowadzić do importu psów z zagranicy lub wysypu tak zwanych pseudohodowli, gdzie zwierzęta są rozmnażane nielegalnie.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA