
Fot.: Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych - Jasień - Facebook
W niedzielę pod Sanktuarium Marki Bożej Bieszczadzkiej w
Ustrzykach Dolnych
stanął 6-metrowy
pomnik św. Michała Archanioła
. Odsłonięciu rzeźby towarzyszyła uroczystość zawierzenia całych Bieszczadów i wszystkich jego mieszkańców Wodzowi Aniołów. Figura powstała z inicjatywy wojewody przemyskiego i opolskiego
Adama Pęzioła
.
Jak przekazał samorządowiec,
pomnik powstał w reakcji na rzeźbę przedstawiającą demona leśnego
, postawioną tuż przy wjeździe do Ustrzyk Dolnych. W jego ocenie stworzenie tamtego wizerunku było przejawem
bałwochwalstwa
. W odkupieniu grzechów lokalnej społeczności ma pomóc nowa rzeźba.
- Św. Michał Archanioł jest strażnikiem Bieszczad i tym posągiem chcemy mu wynagrodzić także za popełniony w naszym mieście grzech bałwochwalstwa - tłumaczył Pęzioł.
Lokalny polityk od paru lat zabiegał o wzniesienie pomnika Michała Archanioła na terytorium Ustrzyk Dolnych. Inicjatywa była jednak blokowana przez poprzednią administrację. Przeciwny temu pomysłowi miał być w szczególności Bartosz Romowicz, obecny poseł z ramienia Polski 2050.
Zamiast pomnika Michała Archanioła ówczesne władze pozwoliły natomiast na wzniesienie rzeźby przedstawiającej wizerunek biesa - złośliwego demona leśnego. Było to związane z
ludową
legendą o biesach i czadach
. To właśnie jej Bieszczady zawdzięczają swą obecną nawę. Odsłonięcie nietypowej figury wzbudziło kontrowersje wśród lokalnej społeczności.
Po długim okresie starań ostatecznie udało się znaleźć miejsce dla pomnika Michała Archanioła. Rzeźba stanęła pod Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych. Tamtejsza parafia jest prowadzona przez Michalitów, dla których św. Michał Archanioł jest patronem i duchowym przewodnikiem.
Rzeźbę zaprojektował miejscowy artysta
Jacek Osadczuk
, dla którego postać Michała Archanioła również ma szczególne znaczenie. W jego opinii "w tych czasach ludzie szczególnie potrzebują ochrony". Zapewnić ma ją figura przedstawiająca jednego z najpopularniejszych aniołów.
- Jest to rzeźba sakralna.
Ten pomnik to moja modlitwa
- opowiedział Osadczuk. - Żyje się coraz niespokojniej. A
postać św. Michała Archanioła zapewnia poczucie bezpieczeństwa
, Niebiańskiej ochrony - ocenił artysta.