Logo
  • DONALD
  • PROJEKT ZMIAN W KODEKSIE KARNYM: PIJANI KIEROWCY BĘDĄ TRACIĆ POJAZDY, TAKŻE KIEDY NIE SPOWODOWALI WYPADKU

Projekt zmian w kodeksie karnym: pijani kierowcy będą tracić pojazdy, także kiedy nie spowodowali wypadku

09.02.2022, 09:00
Wczoraj rząd przyjął
projekt reformy kodeksu karnego
, który zakłada
zwiększenie kar dla nietrzeźwych kierowców
. Według założeń osoby prowadzące pod wpływem alkoholu będą mogły
stracić auto
, nawet jeśli nie spowodują wypadku.
Projekt zmian powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zakłada, że
konfiskata pojazdów
będzie dotyczyć kierowców, którzy będą mieli
nie mniej niż 1,5 promila
. Auto na siedem dni zajmie policja, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie mienia, a sąd - przepadek pojazdu. 
"Jeżeli nie będzie wypadku, tylko samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości - sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast "recydywiście" przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila" - czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Auta mają być konfiskowane również 
sprawcom wypadków
, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek.
Ministerstwo chce również zmian w zakresie
orzekania kar dla nietrzeźwych kierowców
. Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną. Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności. 
Za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu minimalna kara ma wynosić 3 lata więzienia, a za spowodowanie śmierci minimum 5 lat. Zwiększy się również
maksymalna kara
: za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, obecnie jest to 12 lat. 
Ministerstwo zapowiada też jeszcze jedną zmianę: 
"Czasami kierowcy chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, tłumaczą się, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. W myśl nowych przepisów identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez Policję" - czytamy. 
Zaostrzenie kar dla kierowców to tylko jeden z elementów
reformy kodeksu
, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt zakłada również między innymi wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia, podwyższenie kar za pedofilię i gwałty i większą surowość wobec recydywistów. Reforma ma wprowadzić nowe typy przestępstw: przyjęcie zlecenia zabójstwa, uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem i wymuszenia mienia poprzez szantaż. Ministerstwo proponuje również większe kary za kradzież tablic rejestracyjnych. Szczegółowo o zmianach można przeczytać
tutaj
Jak tłumaczył wczoraj
Zbiegniew Ziobro
, głównym celem reformy jest sprawienie, aby kary były adekwatne do winy, bo "dobre prawo dające poczucie sprawiedliwości nie może pobłażać sprawcom najcięższych zbrodni".
- Reforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu. Trzeba odizolować najbardziej niebezpiecznych bandytów od społeczeństwa. Tu państwo musi pokazać żelazną rękę - mówił wczoraj podczas konferencji prasowej. 
- Dobre prawo nie może pobłażać sprawcom najcięższych przestępstw. Surowe kary muszą odstraszać - tłumaczył z kolei wiceminister
Marcin Warchoł
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA